Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurătorul/brokerul nu m-a anunțat că îmi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurătorul/brokerul nu m-a anunțat că îmi expiră polița RCA și am fost amendat din acest motiv. Sunt consecințe pentru el în această situație?

Buna ziua,
Cf Legii 132/2017 art. 8 Asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA. Modalitatea de reînnoire a contractului RCA se stabilește prin reglementări ale A.S.F., conform art. 43.

Ce consecinte sunt pt asigurator/broker daca nu m-a anuntat si am primit amenda pt rca expirat.? Cum ar trebui sa procedez si cui ar trebui sa ma adresez daca exista consecinte si pt asigurator/broker?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
consider ca ati putea obtine plata cel putin a unei parti din amenda. Este clar ca obligatia de a detine RCA valabil va apartine cu corolarul ca trebuie sa depuneti si diligentele pentru a incheia la timp o asemenea asigurare. Cu toate acestea nu se poate nega faptul ca vi s-a produs o paguba ca urmare a neindeplinirii obligatiilor prevazute de lege - respectiv de a va notifica cu 30 de zile inainte, ca inceteaza contractul. Culpa producerii acestui pprejudiciu poate fi apreciata ca fiind comuna intr-o astfel de situatie, deci, ati putea sa le solicitati o parte din paguba.
De solicitat puteti solicita, de primit insa nu prea cred. Anunturile facute de broker sunt facultative si au ca scop pastrarea clientelei si nicidecum nu rezulta din contract. Si eu am patit la fel, numai ca depasisem doar cu 2 zile, iar politistul a inteles ca sunt gura-casca si m-a iertat. De atunci bag eveniment pe telefon !
viorel55, utilizator
Buna seara,

Textul legii pe care ati enumerat-o Dvs. este ca, da, conform Cap VI, art 18, alin 8 asiguratorii si intermediarii acestora(brokeri/agenti) au obligatia cu 30 de zile inainte de expirarea politei RCA sa va anunte.
Acesta este aspectul din lege. Dar aspectele practice sunt altele.
1) Daca Dvs. nu ati lasat nici un numar de telefon sau mail la cel care v-a incheiat aceasta asigurare, cum ar putea, acestia, sa va anunte/notifice de expirarea politei?
2) Daca, totusi, nu ati lasat un numar de telefon/mail la agent, atunci, Asiguratorul se putea uita in polita de asigurare si sa vada adresa asiguratului si sa va anunte prin posta, cu mandat de confirmare; daca corespondenta s-a pierdut pe drum? cati oameni ar trebui angajati ca sa faca aceasta munca?
3) In cazul in care Dvs. v-ati mutat in alta parte, n-ati facut "mutatia" si pe talon, degeaba va notifica Asiguratorul;
4) Nu ne este clar din explicatia Dvs. daca ati condus, la data cand ati capatat amenda de la politie, autoturismul propriu sau ati condus un alt autoturism, cu un alt proprietar?

Asa cum Domnul Avocat Bnacu va spunea de o culpa comuna, eu n-asi fi de aceasta parere. Legea, in general, ne obliga s-o cunoastem, nu putem invoca faptul ca nu ni s-a adus la cunostinta. In speta Dvs. un simplu reminder pe telefon ar fi fost suficient sa evitati aceasta neplacere.

Cand nu mai aveti rovigneta si va vine instiintarea prin posta ca...la data de...ora de.....in zona ....ati fost surprins ca nu o aveati, ce faceti? Tot asa, le spuneti celor de la Drumuri ca nu v-au instiintat de expirarea rovignetei??

Cred ca ati facut o treaba tipic romaneasca: n-ati platit asigurarea pentru simplu motiv ca nimeni "n-o sa va prinda". La ce sa va trebuiasca asigurarea RCA? E scumpa si oricum, Dvs circulati cu mare atentie si n-o sa faceti niciodata nici un accident!....

Si, un ultim aspect: bine ca politistul a fost cumsecade cu Dvs. si nu v-a luat talonul? De ce? Legea 432/2006, încă valabilă, permite Poliţiei să suspende automat dreptul de circulaţie pentru maşinile fără RCA.

Cu stima
Cred ca cel care face un lucru "romanesc" sunteti dv.; "habar nu am, dar tupeu cat incape".
Nu stiu de unde stiti dv ce am gandit eu incat sa va permiteti sa insinuati rautatile de la final....

Oricum, cam tot ce ati presupus e fals, fara suparare...

In primul rand, stimate domn, eu am deschis discutia pornind de la textul legii nu de la cum mi se pare mie ca stau lucrurile in practica...

In al doilea rand, toate acele obiectii sunt false... cu respectivul broker aveam o relatie de doi ani, pana acum m-a anuntat de fiecare data (avea toate datele necesare)...si nici nu m-am mutat, iar masina este a mea...
Am 2 masini cu asigurari de la 2 brokeri diferiti si pana acum de fiecare data mi-am platit toate obligatiile la timp.
Obiectul intrebarii mele nu era daca sunt vinovat, pt ca dupa cum a precizat dl avocat, eu trebuia sa am grija de aceasta. Intrebarea mea viza o obligatie stipulata de lege pe care si asiguratorul/brokeul o are si pe care nu si-a indeplinit-o. In acest sens, exemplul dv cu rovineta este total deplasat. Aratati-m, va rog, un text dintr-o lege care stipuleaza obligativitatea cuiva de a te anunta ca a expirat rovineta (la fel cum am citat textul cu privire la rca). Eu vorbesc aici despre consecinte la obligatiile legale cum este in cazul rca.
Si da, mi-a oprit talonul, si nu numai acesta, ci si nr de inmatriculare lasandu-ma cu masina in drum, noaptea, cu copiii in ea(ceea ce este corect ca asa spune legea, dar vad ca nici aici nu prea stapaniti bine lucrurile cunoscand ce se opreste si ce nu...).
Nu va suparati pe mine, dar va rog, exprimati-va opiniile in sfera dv de competenta, pt ca in domeniul juridic exprimarea dv lasa mult de dorit...
(Poate asa se explica si raspunsul rautacios...)
Multumesc dlui avocat pt raspuns. Din pacate pt mine, concluzia trista este ca in aceasta speta legea prevede obligatii(nu sugestii care tin de etica sau amabilitate) si pt soferi si pt asiguratori (chiar daca ei se pare ca nu le cunosc sau nu le recunosc ca obligatii legale) insa prevede sanctiuni pt neindeplinirea lor doar in cazul soferilor. Inca o lege prost facuta in Romania...
Asa stand lucrurile, ma intreb insa ce sanse as avea sa obtin ceva...

Bogdan Orescovici a scris:

Buna seara,

Textul legii pe care ati enumerat-o Dvs. este ca, da, conform Cap VI, art 18, alin 8 asiguratorii si intermediarii acestora(brokeri/agenti) au obligatia cu 30 de zile inainte de expirarea politei RCA sa va anunte.
Acesta este aspectul din lege. Dar aspectele practice sunt altele.
1) Daca Dvs. nu ati lasat nici un numar de telefon sau mail la cel care v-a incheiat aceasta asigurare, cum ar putea, acestia, sa va anunte/notifice de expirarea politei?
2) Daca, totusi, nu ati lasat un numar de telefon/mail la agent, atunci, Asiguratorul se putea uita in polita de asigurare si sa vada adresa asiguratului si sa va anunte prin posta, cu mandat de confirmare; daca corespondenta s-a pierdut pe drum? cati oameni ar trebui angajati ca sa faca aceasta munca?
3) In cazul in care Dvs. v-ati mutat in alta parte, n-ati facut "mutatia" si pe talon, degeaba va notifica Asiguratorul;
4) Nu ne este clar din explicatia Dvs. daca ati condus, la data cand ati capatat amenda de la politie, autoturismul propriu sau ati condus un alt autoturism, cu un alt proprietar?

Asa cum Domnul Avocat Bnacu va spunea de o culpa comuna, eu n-asi fi de aceasta parere. Legea, in general, ne obliga s-o cunoastem, nu putem invoca faptul ca nu ni s-a adus la cunostinta. In speta Dvs. un simplu reminder pe telefon ar fi fost suficient sa evitati aceasta neplacere.

Cand nu mai aveti rovigneta si va vine instiintarea prin posta ca...la data de...ora de.....in zona ....ati fost surprins ca nu o aveati, ce faceti? Tot asa, le spuneti celor de la Drumuri ca nu v-au instiintat de expirarea rovignetei??

Cred ca ati facut o treaba tipic romaneasca: n-ati platit asigurarea pentru simplu motiv ca nimeni "n-o sa va prinda". La ce sa va trebuiasca asigurarea RCA? E scumpa si oricum, Dvs circulati cu mare atentie si n-o sa faceti niciodata nici un accident!....

Si, un ultim aspect: bine ca politistul a fost cumsecade cu Dvs. si nu v-a luat talonul? De ce? Legea 432/2006, încă valabilă, permite Poliţiei să suspende automat dreptul de circulaţie pentru maşinile fără RCA.

Cu stima

Stimate domn, cu regret va informez ca, nu interpretati corect textul de lege.
Citatul la care faceti referire spune asa: " art. 8- Asigurătorii RCA și intermediarii de asigurări RCA au obligația să informeze asigurații/contractanții cu privire la încetarea contractului RCA și la posibilitatea de reînnoire a acestuia, cu 30 de zile înainte de încetarea contractului RCA."

Adica, compania sau brokerul, va informeaza ca, ati semnat si incheiat contractul nr ...ce incepe din data de pana la data de...si, optional, aveti posibilitatea de reinnoire la aceiasi companie, cu 30 de zile inainte de data incetarii perioadei de asigurare. Aceasta informare este obligatorie, si se face la data cand ati semnat si incheiat contractul de asigurare.
.
Obligatia de informare face referire la ""formele" de incetare a contractului si posibilitatea de reinnoire". Ajungerea la termen este una din multele forme de incetare a unui contract.

Ei nu au obligatia legala de a va instiinta cu 30 de zile inainte. cum ca in data de...va inceteaza contractul de asigurare.
Ca unele companii o fac, asta este benevol, Brokeri, fac acest lucru doar pentru faptul ca sunt platiti in functie de cate contracte incheie.
Alegerea de a semna in continuare sau nu, cu aceiasi companie, va apartine in totalitate.

Sper ca ati inteles diferenta.

Si ca sa va raspund la intrebarea din titlu, NU, nu exista nici o consecinta sau baza legala de a-l acuza ca a incalcat legea, sau ca nu si-a indeplinit obligatiile legale.

Legea este foarte buna, nu este prost facuta!

Quartila, utilizator