avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legislatie dobanzi si penalitati de intarziere plata ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legislatie dobanzi si penalitati de intarziere plata salariul necuvenit

Am de recuperat de la o persoana care nu mai este angajat(pensionar) o suma platita din 2018. Ce dobanzi si penalitati ii aplic daca doreste sa-i restituie in rate lunare si de cand ? De la instiintare(12.03.2019) sau de la data platii eronate( 12 iulie 2018) ? Doar Legea 53/2003 art.256,257 ????
Ultima modificare: Luni, 1 Aprilie 2019
llumy, utilizator

Alte discuții în legătură

M-a concediat in baza art.79(1).... mihai251979 mihai251979 Buna ziua! Am fost angajatul unei societati in domeniul constructiilor in perioada ianuarie-iulie anul curent.Pentru acelasi patron am lucrat si anul ... (vezi toată discuția)
Penalizari foarte mari pt neplata la data scadenta ElenaToma ElenaToma Cu respect,Elena Toma este numele meu. Cateva intrebari vis a vis de un imprumut bancar. In anul 2009 tatal meu a facut un imprumut la o banca x. Rata a fost ... (vezi toată discuția)
Poate banca sa ma execute de doua ori pentru acelasi contract de credit? melkoci melkoci Incerc pe scurt sa redau situatia mea cu o banca.In 2006 am luat un credit de nevoi personale.In decembrie 2009 am avut a intelegere de plata cu banca,prin ... (vezi toată discuția)