Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SOLICITARE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SOLICITARE

Este obligatoriu ca salariatii unei Asociatii de proprietari respectiv administrator, mecanic, femeia de serviciu sa fie angajati cu contract de munca cu salariu minim pe economie sau pot fi angajati cu contract cu timp partial de munca
Pentru majorarile de salarii este obligatore informarea locatarilor si specificarea in procesele verbale lunare ale Comitetului Executiv
Asociatiile de proprietari trebuie sa respecte prev. codului muncii, ca orice angajator.
Salariile, "pleaca" de la minimum brut pe economie garantat in plata si da, pot sa fie cu norma intreaga sau cu timp partial de munca. La aceste contracte cu timp partial de munca trebuie tinut cont de faptul ca exista posibilitatea ca contributiile la bugetul de stat sa fie calculate la valoarea unui salariu intreg...
Desigur, as. prop. poate angaja pers. fizice atestate sau firme specializate, inclusiv pentru lucrarile de intretinere / curatenie a spatiilor comune. Trebuie vazut cum este mai convenabil pentru dvs. proprietarii.
Cu privire la majorarile salariale; trebuie respectata legislatia cu privire la salariul minimum brut pe economie garantat in plata. Oricum majorarile trecute prin H.Guvern sunt obligatorii, asa ca multe discutii nu putem sa facem.
Cu ocazia AG a membrilor, com. ex. intocmeste un BVC (buget de venituri si cheltuieli) in care sunt prevazute si sumele reprezentand salariile si indemnizatiile. Acest BVC se discuta si se aproba in AG a membrilor.
Daca este obligatorie informarea proprietarilor? Pai da, daca proprietarii participa la AG se presupune ca sunt informati da? Apoi, prin grija com. ex. se pot face informari asupra celor hotarate in AG, ba mai de curand, este obligatorie si afisarea PV a AG- daca aveti loc la avizier...
Succes!

Adam Grecu, utilizator
Pentru completa si corecta dv informare studiati disp L nr 196/2018
Administartorul de imobil persoana fizica se angajeaza cu CIM,persoana juridica prin contract de administrare
Deciziie comitetului executiv ,conform dispozitii in vigoare trebuiesc aduse la cunostiinta locatarilor prin afisare la avizier