Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Bună ziua ! Am și eu o întrebare.Pentru ca am absolvit o facultate beneficiez deja de 6 luni de indemnizatia de crestere a copilului, daca peste 7 luni voi naste un al doilea copil voi beneficia si pentru acesta de indemnizatia de crestere a copilului ?Mulțumesc!
Veti beneficia si pentru al doilea copil de indemnizatia pentru cresterea copilului ,in speta.
Adică voi lua 2 indemnizatii ?

Cornel Vasile a scris:

Veti beneficia si pentru al doilea copil de indemnizatia pentru cresterea copilului ,in speta.

Pe perioada suprapunerii, cuantumul indemnizației lunare pentru primul copil se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea. (n.m., 1250 lei).

Altfel spus , pe perioada suprapunerii, veti primi : indemnizatia CCC1 + 1250 lei , in afara alocatiilor de stat pentru copii.