Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de creștere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de creștere a copilului

In momentul de față ma aflu in concediu de creștere a copilului ( copilul are varsta de 1 an și 2 luni) . Doresc să știu dacă pot intra dintr-un concediu de creștere a copilului in altul, care este procedura si cum se calculeaza indemnizația pentru al 2-lea copil?
Puteti intra din CCC1 in CCC2 numai daca cel de-al doilea copil se va naste inainte ca primul copil sa implineasca varsta de 2 ani.

In acest caz, pe perioada suprapunerii situațiilor, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei) pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.