Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp de lucru maxim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp de lucru maxim

buna ziua
daca in angajat este luni in concediu de odihna si de marti pana sambata inclusiv lucreaza 48 de ore ( marti - vinery lucreaza cate 10 ore si sambata lucreaza in schimbul 1 de la 6.00 la 14.00 si apoi revine la serviciu luni la 14.00) a respectat timpul maxim de lucru ( chiar daca nu a lucrat 5 zile si 40 de ore luni fiind e in concediu)?
Consider ca s-a respectat timpul maxim de munca/saptamana.
Si doar cand calculam media pe 4 luni nu se iau in considerarea co si suspendarile?
Nu trebuie sa se ia , ca in acele perioada nu s-a lucrat.

Atentie :
munca suplimentara = munca desfasurata peste program in zilele de luni pana vineri.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Munca suplimentara - sunt 16 ore
Dar 48 de ore sunt indiferent daca saptamana in saptamana nu s-a lucrat 40 de ore ?
Munca suplimentara - sunt 16 ore
Dar 48 de ore sunt indiferent daca saptamana in saptamana nu s-a lucrat 40 de ore ?

Daca se lucreaza doar 3 zile pot fi tot 48 de ore( de miercuri pana sambata inclusiv cate 12 ore) si luni se reincepe dupa 48 de ore?
zxz19, utilizator