Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa plus curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa plus curte

Buna seara,vreau sa imi intabulez casa si terenul aferent,am facut cererea la primarie,am depus actele,urmeaza sa ma prezint la notar cu 2 martori.
Problema sta in felul urmator : tata nu a mai apucat sa faca titlu de proprietate,a decedat cu ceva timp in urma. Acum,am ramas eu,singurul copil,sa ma descurc.
Am facut masuratorile cu o firma de cadastru,si mi-au spus ca trebuie sa merg L un notar cu 2 vecini/martori. Problema este ca vecinii din stanga/dreapta sunt plecati in stainatate si nu au cum sa vina,oricum nici acestia nu au titluri de proprietate. Intrebarea mea este,pot lua 2 persoane,mai in varsta,care sa declare ca tatal meu a locuit timp de 60 de ani pe terenul respectiv,si ca si'a facut datoria fata de primarie platindu-si taxele si contributiile?
De ce acte as mai avea nevoie,ce ar trebuii sa mai fac?
dieter-adrian, utilizator
Buna ziua,
Da puteti sa luati alti cunoscuti care sa stie situatia.
Despre restul actelor in afara celor de identitate, a certificatului de nastere al dumneavoastra, certificatele de deces ale parintilor, nu stiu ce sa va spun.
Va va spune notarul dar nu inteleg de ce trebuie sa mergeti la notar pentru cadastru.
Cadastrul este facut deja,acestia mi-au spus sa merg la notar cu martorii,pentru certificatul de mostenitor si titlu de proprietate.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Da puteti sa luati alti cunoscuti care sa stie situatia.
Despre restul actelor in afara celor de identitate, a certificatului de nastere al dumneavoastra, certificatele de deces ale parintilor, nu stiu ce sa va spun.
Va va spune notarul dar nu inteleg de ce trebuie sa mergeti la notar pentru cadastru.

Buna seara,
Pai asta e altceva,
Trebuie si actele de proprietate ale pamantului si restului bunurilor ramase de la parinti.
Certificatele lor de deces
Actele care sa dovedeasca faptul ca sunteti copilul lor (certificat de nastere, casatorie, C.I. etc)
Sa indicati daca mai aveti frati sau surori.
Actele mamei daca traieste, certificatul ei de casatorie si actele ei de stare civila,
Va va spune notarul ce va mai trebuie.
Martorii trebuie sa declare, sub prestare de juramant, cine sunt mostenitorii defunctului/defunctilor.