Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reglementarea activitatii special purpose vehicle in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reglementarea activitatii special purpose vehicle in Romania

Buna ziua,
Caror reglementari trebuie sa se supuna functionarea unui special purpose vehicle in Romania? Este vorba de un srl infiintat in Romania in care 99% din partile sociale sunt detinute de un off-shore. Exista anumite conditii legate de marimea capitalului social sau de reglementari contabile speciale? Multumesc.
Nicio conditie, e un SRL ca oricare altul (adica trebuie sa aiba capital minim 200 lei).
Vehiculele civile cu destinatie speciala se supun regulilor generale aplicabile oricarui tip de vehicul. Deci intr-adevar, alte conditii aditionale nu sunt necesare.