Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... APA pausal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

APA pausal

Suntem 66 de apartamente. 64 avem apometre 2 apart . Nu au. Cum plătesc cele 2 apart. Au o cotă de plata de m3?
Este subiect delicat,care poate genera dispute contradictorii
Exista in vigoare norme orientative
Exista ordinul ANRSCE nr 343/2010
-ORDINUL Nr. 29/N al Ministerului Lucrarilor Publice si Amenajarii Teritoriului din 23 decembrie 1993 pentru aprobarea Normativului-cadru privind contorizarea apei si a energiei termice,
publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr 25/1994.
-ANEXA 1 la normativul-cadru se publica LISTA de baremuri orientative pentru determinarea in sistem pausal a consumurilor de apa pe categorii de consumatori:
Asociatiile de proprietari pot adopta un REGULAMENT pentru gestionarea consumului de apă rece,
Comitetul executiv stabileste modul de citire, calcul si de repartizare a contravalorii consumurilor de apa rece si prevad toate acestea in regulamentul de ordine interioara