Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Planificare casatorie civila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Planificare casatorie civila

Buna ziua,
Pe 11 mai ne-am planificat casatoria la starea civila. Am numarat 10 zile in spate(dupa cum am gasit scris in lege) si am concluzionat ca ar trebui sa mergem sa ne depunem declaratia de casatorie in data de 2 mai. Am trimis-o pe mama la primarie sa rezerve o ora in data de 11 mai,doar ca,surpriza, doamna de-acolo i-a spus ca nu se poate sa realizeze oficierea casatoriei deoarece este necesar sa treaca 11 zile din momentul inregistrarii cererii,asta insemnand sa depunem in data de 1 mai,cand nu se lucreaza. Am trimis-o din nou pe mama pt clarificari, iar doamna i-a spus ca in trecut au fost 10 zile,acum s-a schimbat legislatia si sunt 11. Intrebarea mea: cum este posibil asa ceva? Eu am cautat pe toate site-utile de legi,nu am gasit in absolut niciun loc sa scrie 11 zile in loc de 10 zile
.Claudia.M., utilizator