Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grevă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grevă

În cazul unei greve ,cine ar trebui să îi plătească pe cei care fac grevă ?
Pe toată durata participării la grevă contractul individual de muncă sau raportul de serviciu, după caz, al angajatului se suspendă de drept. Pe perioada suspendării se mențin doar drepturile de asigurări de sănătate.
dar nu ar trebui ca sindicatul să plătească pe cei care fac grevă ?
Nu exista nicio prevedere legala in acest sens.
dar moral cum e ? care e rolul sindicatului ?
Legea 62/2011
Articolul 25
Organizația sindicală poate, în condițiile prevăzute de statut:
a) să sprijine material membrii săi în exercitarea profesiunii;
.....

Secţiunea a 5-a Atribuțiile organizațiilor sindicale
Articolul 27
În vederea realizării scopului pentru care sunt constituite, organizațiile sindicale au dreptul să folosească mijloace specifice, cum sunt: negocierile, procedurile de soluționare a litigiilor prin conciliere, mediere, arbitraj, petiție, pichet de protest, marș, miting și demonstrație sau grevă, în condițiile prevăzute de lege.

Articolul 28
(1) Organizațiile sindicale apără drepturile membrilor lor, ce decurg din legislația muncii, statutele funcționarilor publici, contractele colective de muncă și contractele individuale de muncă, precum și din acordurile privind raporturile de serviciu ale funcționarilor publici, în fața instanțelor judecătorești, organelor de jurisdicție, a altor instituții sau autorități ale statului, prin apărători proprii sau aleși.
.....