Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limita de varsta

Nascut in luna Septembrie 1964, angajat fara intrerupere in munca din 1.8.1983, posesor certificat handicap mediu permanent(cu mentiune cform lg 263, handicap dobandit inainte de incepere activitate). In conditiile mentionate cform legii 263/2010 si deciziei 632/2018 art 58, sau a legilor in vigoare, la implinirea varstei de 55 ani, ma incadrez pentru pensie la limita de varsta si posibilitatea de pensionare(ca in regim normal)? Ma pot pensiona la 55 ani cu 10 ani inainte incadrat la pensie pt limita de varsta? Daca nu care sunt conditiile? Multumesc anticipat, Barbu
Limita de varsta la 55 ani, cu conditia de a indeplini conditia de stagiu complet de 35 ani, in conditii de handicap mediu.