Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limita de varsta cu certificat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limita de varsta cu certificat de handicap

Pensionare limita de varsta cu certificat de handicap
Buna ziua, cu rugamintea de a mentiona daca ma incadrez si pot iesi la pensie limita de varsta, adica la 55 ani in baza certificatului de handicap mediu permanent ce are inclusa mentiunea ca este eliberat in vederea aplicarii prevederilor art58 din Lg 263, nascut in Septembrie 1964, incadrat in munca neintrerupta din 1.8.1983. Daca raspunsul este pozitiv, tb sa anunt angajatorul sau pot continua sa fiu angajat si sa iau si pensie.Cu multumiri anticipate,Barbu
bbarbu, utilizator
De când sunteți încadrat în grad MEDIU de handicap`? Trebuie sa aveți lucrați 23 ani și 4 luni în condiții de handicap. Dacă ați lucrat acești aproape 24 de ani în condiții de handicap, ați putea beneficia de 10 ani reducere la vârsta de pensionare.
Din 2014, dar certificatul handicap are mentiunea ca se aplica art58 a lg263,deci dobandit inainte de incadrate in munca.Inteleg ca prin decizia 623/2018 acest lucru este desfiintat.Deci indeplinesc conditiile?

Dapix a scris:

De când sunteți încadrat în grad MEDIU de handicap`? Trebuie sa aveți lucrați 23 ani și 4 luni în condiții de handicap. Dacă ați lucrat acești aproape 24 de ani în condiții de handicap, ați putea beneficia de 10 ani reducere la vârsta de pensionare.

Termenul "preexistent" a fost declarat neconstitutional.
Pentru a beneficia de reducerea de 10 ani trebuie sa dovetiti ca ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani in conditii de handicap mediu.
Multumesc .

Carp Mircea a scris:

Termenul "preexistent" a fost declarat neconstitutional.
Pentru a beneficia de reducerea de 10 ani trebuie sa dovetiti ca ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani in conditii de handicap mediu.