Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-program de vizita

buna ziua
in urma divortului s-a emis o hotarare care nu este definitiva, astfel
- custodie comuna pt minor (intretinere, educatie, conditii de trai)
-domiciliul stabil la mama
- fara program de vizita pt tata
- tatal sa plateasca pensie alimentara
Ce drept de vizita are tatal? poate sa minorul oricand si la orice ora vrea tatal, sa tina minorul la el cat vrea, sa plece cu el fara sa anunte mama?
Buna ziua,
Ati solicitat program de vizita?
Daca nu ati solicitat si daca nu vi se permite nu aveti niciun drept de vizitare
Solicitati fie prin apel fie pe cale separata program vizitare minor.
Solicitati URGENT ajutorul unui avocat.
Teoretic, da. Dar nici nu se poate pune în executare silită "lipsa de program". O asemenea sentinţă poate avea consecinţe fie benefice : ajungeţi la o armonizare a relaţiei dintre părinţi în ceea ce priveşte copilul, fie va duce la un război, cu acuzaţii reciproce cu victimă sigură copilul.
În apel, insistaţi la un program exact, cu detalii pentru orice eventualitate, de exemplu:
-vineri de la ora 17 până duminica la ora 17, cu OBLIGAŢIA tatălui de a-şi anunţa prezenţa sau absenţa cu 3 zile înainte de ziua de program; în lipsa anunţului prezenţei sau a întârzierii, cu precizarea orei la care poate să preia minorul, se consideră renunţare la program pentru acel interval (weekend, vacanţă).
-tatăl va prelua copilul de la domiciliul său şi-l va aduce înapoi la ora precizată în program
-tatăl va preciza activităţile pe care le va derula în intervalul în care copilul se va afla la el, pentru ca mama să poată pregăti copilul, etc.
Hotararea nu prevede un program de relatii personale cu minorul pentru ca tatal nu a solicitat,
Daca partile nu se inteleg pe cale amiabila cu privire la programul de vizitare si modalitatea acestuia, atunci tatal are varianta formularii unei actiuni pe cale separata.
In apel nu se pot formula cereri noi.
Art. 478
Limitele efectului devolutiv determinate de ceea ce s-a supus judecăţii la prima instanţă
......................................
(3) În apel nu se poate schimba calitatea părţilor, cauza sau obiectul cererii de chemare în judecată şi nici nu se pot formula pretenţii noi.
........................................
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie
Divort-program de vizita
mariuca12
Utilizator 15:51, 5 Aprilie 2019

Divorțul a fost inaintat de mama
Tatăl nu s-a prezentat niciodata la proces, nu a depus niciodată nîmic nu a cerut program de vizita, dar vrea copilul, când are el chef (de ex de 2 luni nu l-a interesat de copil, )

Av. Gabriel Klein Kiritescu
Utilizator 16:18, 5 Aprilie 2019

Buna ziua,
Solicitati, tot prin instanta, stabilirea unui program de vizitare si a unei pensii alimentare.
Asa tata...asa program...
Nu solicitati NIMIC instantei. De la instanta nu ti se poate intampla nimic bine, in materie de minori.
N-are program, nu-i dati copilul. Desigur ca depinde si de varsta copilului si de relatia dintre cei doi si de conditiile de trai pe care i le asigura tatal. Programul de vizitare nu e la cheremul tatalui. Nu-i cereti nici macar pensie, cunosc multi "tatici" platitori de 200 de lei pe luna care isi inchipuie ca de "banii" astia au drepturi. Mai bine fara 200 de lei, dar cu liniste, decat cu 200 de lei si circ la usa.