Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata concediului medical

sotia fratelui meu a nascut in luna august. Firma la care a lucrat a tot amanat-o pana acum cu plata concediului medical pre si post natal pe motiv ca nu i-a venit banii de la asigurarile de sanatate. Eu stiam ca firma plateste concediul medical din fondul de salarii urmand sa-si recupereze banii dupa aceea.
Cum ar trebui procedat si unde sa mergem pentru a rezolva acesta situatie.
Va multumesc.
1. Intai se plateste concediul medical si apoi se recupereaza banii de la CASS. De unde sa stie CASS cati bani sa vireze?
2. Sa faca mai intati o sesizare la ITM si una la Casa de Sanatate.
3. Apoi, daca e cazul, sa dea in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul unde are domiciliul. Fiind litigiu de munca nu plateste taxe.
yoyo_s2007 a scris:

sotia fratelui meu a nascut in luna august. Firma la care a lucrat a tot amanat-o pana acum cu plata concediului medical pre si post natal pe motiv ca nu i-a venit banii de la asigurarile de sanatate. Eu stiam ca firma plateste concediul medical din fondul de salarii urmand sa-si recupereze banii dupa aceea.
Cum ar trebui procedat si unde sa mergem pentru a rezolva acesta situatie.
Va multumesc.

Asa este corect, cum a specificat distinsul domn Valeriu.
Este un contabil cel care v-a spus acest lucru.....uufff....nebanuite sunt caile Domnului .....
Foarte multi angajatori mizeaza pe necunoasterea legilor de catre angajati si-si permit multe lucruri.
Sesizarea la ITM este primul pas pe care trebuie sa-l faceti. De fapt al doilea. Primul ar fi sa avertizati angajatorul de intentia dumneavoastra. De multe ori isi revin din visare cand aud intentia salariatilor.
multumesc.
deja i-am anuntat de intentie si astept rezultate, daca nu la itm
Cred ca nu mai este cazul sa asteptati raspunsul angajatorului, faceti reclamatie la ITM pentru ca a trecut destul timp.