avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata concediului medical

sotia fratelui meu a nascut in luna august. Firma la care a lucrat a tot amanat-o pana acum cu plata concediului medical pre si post natal pe motiv ca nu i-a venit banii de la asigurarile de sanatate. Eu stiam ca firma plateste concediul medical din fondul de salarii urmand sa-si recupereze banii dupa aceea.
Cum ar trebui procedat si unde sa mergem pentru a rezolva acesta situatie.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 22:40, 26 Noiembrie 2009
1. Intai se plateste concediul medical si apoi se recupereaza banii de la CASS. De unde sa stie CASS cati bani sa vireze?
2. Sa faca mai intati o sesizare la ITM si una la Casa de Sanatate.
3. Apoi, daca e cazul, sa dea in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul unde are domiciliul. Fiind litigiu de munca nu plateste taxe.
yoyo_s2007 a scris:

sotia fratelui meu a nascut in luna august. Firma la care a lucrat a tot amanat-o pana acum cu plata concediului medical pre si post natal pe motiv ca nu i-a venit banii de la asigurarile de sanatate. Eu stiam ca firma plateste concediul medical din fondul de salarii urmand sa-si recupereze banii dupa aceea.
Cum ar trebui procedat si unde sa mergem pentru a rezolva acesta situatie.
Va multumesc.


Asa este corect, cum a specificat distinsul domn Valeriu.
Este un contabil cel care v-a spus acest lucru.....uufff....nebanuite sunt caile Domnului .....
Foarte multi angajatori mizeaza pe necunoasterea legilor de catre angajati si-si permit multe lucruri.
Sesizarea la ITM este primul pas pe care trebuie sa-l faceti. De fapt al doilea. Primul ar fi sa avertizati angajatorul de intentia dumneavoastra. De multe ori isi revin din visare cand aud intentia salariatilor.
multumesc.
deja i-am anuntat de intentie si astept rezultate, daca nu la itm
Cred ca nu mai este cazul sa asteptati raspunsul angajatorului, faceti reclamatie la ITM pentru ca a trecut destul timp.

Alte discuții în legătură

Concediu medical neplatit voicuflorentina83 voicuflorentina83 Buna ziua, Sunt insarcinata in 6 luni si toata luna septembrie am fost nevoita sa stau in concediu medical ( si se pare ca voi sta incontinuare daca nu ... (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza sa plateasca concediul medical sirena1 sirena1 mi-am prezentat odata situatia aici http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_264533/lipsa-inventarretinere-salar.html in continuare am ... (vezi toată discuția)
Cum procedez daca angajatorul refuza nejustificat sa plateasca concediul medical nnadinaa nnadinaa patronul firmei la care lucrez refuza sa-mi plateasca concediul medical acceptat de CNAS pe motiv ca asa vrea el...ce fac? intentionez sa plec de la aceasta ... (vezi toată discuția)