Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara de servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara de servicii

Buna ziua. Un SRL platitor de TVA din 22.01.2019, TVA trimestrial, achizitioneaza de la o firma din UE servicii de administrare /transfer domeniu internet. Pret servicii 9 GBP. Factura nu contine TVA, dar firma din UE are cod VAT. In aceasta situatie firma trebuie sa depuna declaratia 390? Daca da, cand se depune la ANAF? Aceasta achizitie determina si alte schimbari pentru SRL? De pilda, modificarea perioadei fiscale, intocmirea altor documente? Multumesc.
george-neagu, moderator
Declaratia 390 se depune pana pe 25 a lunii urmatoare primirii facturii. Dar nu e nimic daca ati depasit termenul. Puteti depune si nu se intampla nimic.
Achizitiile de servicii intracomunitare nu schimba vectorul fiscal, doar achizitiile de bunuri intracomunitare schimba.