Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Este necesară declaratia 390 dacă am primit plăți ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Este necesară declaratia 390 dacă am primit plăți intracomunitare?

Știu că 390 e necesară pentru lunile în care am făcut achiziții intracomunitare.
Dacă am primit plată de la client din UE, sunt obligat să fac declarația 390 pe luna respectivă?

(sunt pentru PFA în regim real, plătitor de TVA)
In principiu, da. Dar ar trebui sa ne spuneti si ce reprezinta aceste plati pt un raspuns mai corect.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Plata respectivă reprezintă plată pentru serviciile mele.
Sunt PFA și lucrez în IT.

La început făceam declarațiile trimestrial.
La un moment dat am făcut achiziții intracomunitare, prin urmare am depus declarația 092 pentru modificarea perioadei fiscale pe lunar în loc de trimestru

Dar, cu două luni înainte de a achiziționa intracomunitar, am primit plata unei facturi de la client din UE. Vreau să știu dacă primirea plăților facturilor primite intracomunitar (deci, nu doar achizițiile mele intracomunitare) mă obligă să mă schimb modificarea perioadei fiscale, de la declarații trimestriale la declarații lunare.

Există declaratia 92 pe care am depus-o la data achiziției intracomunitare, dar acum mă gândesc dacă nu trebuia să depun 092 începând cu data plății primite intracomunitar.

Ioan Petru Butariu a scris:

In principiu, da. Dar ar trebui sa ne spuneti si ce reprezinta aceste plati pt un raspuns mai corect.

Modul de declarare si plata a TVA-ului are legatura doar cu achizitiile intracomunitare de bunuri, declaratia 092 se depune si ati depus-o pt achiz intracom de bunuri.

Pt prestari servicii efectuate in UE, depuneti D390 pt acea luna, si nu trebuia deci schimbata perioada fiscala la D300 cu data serviciilor prestate.
Ioan Petru Butariu, Contabil
La momentul când am primit plata, era ianuarie. Eram cu perioada fiscală trimestrial.
Așacă am pus 390 pentru martie. Mai târziu, am schimbat perioada la lunar, începând cu aprilie, deoarece în martie am făcut o achiziție intracomunitară

Vreau să întreb, din moment ce am primit plata în ianuarie, ar fi trebuit cumva să depun 390 în ianuarie de asemenea? Sau e ok că am depus abia în martie?

Ioan Petru Butariu a scris:

Modul de declarare si plata a TVA-ului are legatura doar cu achizitiile intracomunitare de bunuri, declaratia 092 se depune si ati depus-o pt achiz intracom de bunuri.

Pt prestari servicii efectuate in UE, depuneti D390 pt acea luna, si nu trebuia deci schimbata perioada fiscala la D300 cu data serviciilor prestate.

Petrovic, utilizator
D390 trebuia depusa la data emiterii facturii pt care ati primita suma de bani in ianuarie. Daca ati emis factura in ianuarie trebuie sa o depuneti in ianuarie.

Asta spuneam, ca D390 nu se depune in functie de perioada fiscala la TVA, ci cand exista operatiune intracomunitare. Deci puteti fii cu perioada fiscala trimestrul dar daca aveti operatiuni intracomunitare, depuneti in luna in care aveti.