Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute

In anul 1996, X dobandeste un teren, prin donatie, de la tatal sau. Anterior acesta dobandise terenul prin act de partaj voluntar.
In anul 2004, tatal lui X incheie un act aditional la actul de partaj voluntar si recunoaste un drept de servitute pt unul dintre copartajanti. X nu stie despre existenta actului aditional.
X este chemat in judecata de catre unul dintre vecini pt a i se recunoaste dreptul de servitute pe o latura de 4 m latime si 100 m lungime.
Ce poate face X????
~ Conținut șters la cerere ~