Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instanța a dat ordin de protecție împotriva ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instanța a dat ordin de protecție împotriva concubinului, pierdut în apel, cu cheltuieli de judecată către agresor. Cum e posibil așa ceva?

Bună ziua, cum este posibil ca după 20 de ani de concubinaj chinuit, ca femeie sa te hotărăști sa pleci din casa ta(proprietate exclusiva) în speranța că legea va face dreptate. Instanta dând ordin de protecție pe 6 luni, dar acasă nu poate merge apelanta ca are el domiciliul acolo și la apelul făcut sa îl decidă nefondat și sa plătească către agresor 1000 lei cheltuieli de judecata. Între timp individul golind apartamentul. Cum e posibil?
Manuela Rășină, administrator
Nu ati solicitat si evacuarea temporara prin ordinul de protectie?
Ba da

gi-jane2, moderator
Nu a dispus instanta in sensul asta? Incercati sa detaliati
Instanta a acordat ordin de protecție pe 6 luni și la cererea de evacuare a dispus ca nefondat. E vorba de verișoara mea. Și i a cerut sa achite 1000 lei intimatului cheltuieli de judecată.

In apelul făcut la ordin de protecție și Evacuare temporara i s a acceptat doar ordin de protecție, evacuare nu și el sta în apartamentul ei, iar ea sta pe la rude.
Manuela Rășină, administrator