Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exercitarea vanatorii pe terenuri private
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exercitarea vanatorii pe terenuri private

Buna ziua.As dori sa stiu unde este reglementat dreptul de a exercita vanatoarea pe terenuri private?Mai exact daca un proprietar detine intre 50 si 100ha se poate face vanatoare pe acest teren fara acordul acestuia?Va multumesc
Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006
Buna seara.Nimeni nu poate vana pe terenul altuia fara consimtamantul acestuia.Art. 4 din Legea nr.407/2006 prevede – Nimeni nu are dreptul de a vâna pe terenul proprietatea altuia fără a avea asupra sa autorizaţia de vânătoare, care dovedeşte, în condiţiile prezentei legi, consimţământul proprietarului, al asociaţiei de proprietari sau al celui mandatat de aceştia în acest scop.