avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Sunt in CIC. In data de 9.11.2009 mi-am depus cererea pentru a reveni la serviciu, mentionand data de 11.11.2009. Angajatorul nu mi-a dat acordul pe motivul acordarii unui preaviz persoanei care se afla pe postul meu. Mentionez ca aceasta persoana este pensionara si are astfel cumul pensie+salar. Cum pot actiona in temeiul legii?
Cel mai recent răspuns: H.R. SUPORT , Consultant resurse umane 20:56, 22 Noiembrie 2009
Vio5 a scris:

Sunt in CIC. In data de 9.11.2009 mi-am depus cererea pentru a reveni la serviciu, mentionand data de 11.11.2009. Angajatorul nu mi-a dat acordul pe motivul acordarii unui preaviz persoanei care se afla pe postul meu. Mentionez ca aceasta persoana este pensionara si are astfel cumul pensie+salar. Cum pot actiona in temeiul legii?



Reveniti la serviciu inainte de implinirea celor 2 ani?
nu este un temei justificat .
nu are nicio legatura preavizul pe care trebuie sa-l acorde celeilalte persoane cu data la care trebuie D-voastra sa reveniti la job.
fiti sigura ca aveti un numar de inregistrare pe cererea de revenire pe post si prezentati-va la data la care inceteaza suspendarea contractului pentru crestere copil .
e problema angajatorului cum isi manageriaza personalul ; in mod normal pe postul D-voastra trebuiau sa angajeze pe perioada determinata ce expira la data la care trebuia sa reveniti la job si atunci astfel de " scuze " nu aveau ce cauta .

09.11.2009 este doar e eroare de typing , nu ?
Ultima modificare: Duminică, 22 Noiembrie 2009
H.R. SUPORT , Consultant resurse umane
Da, vreau sa ma reintorc la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Am depusa cererea cu nr. de inregistrare, dar... ce pot face? Fara aprobare..unde ma pot adresa?
sunteti sigura ca nu s-a aprobat cererea ?
de la 11.11 si pana in prezent situatia ar fi trebuit clarificata .Ati fost la serviciu in aceasta perioada ?
@HRS are dreptate. Salariatul-pensionar a fost angajat cu CIM pe durata determinata, respectiv pana la reluarea activitatii de catre titularul postului. In acest caz nu are nevoie de preaviz, CIM-ulo acestuia incetand de drept. Va puteti adresa cu o sesizare la ITM dar sper ca nu va fi cazul deoarece angajatorul se va edifica in acest sens si va va permite (nu cred ca "aproba" este cuvantul corect) sa reluati activitatea.

Alte discuții în legătură

Incetare cim la revenirea titularului de post Lavinia07 Lavinia07 Buna, sunt angajata pe perioada determinata de 24luni pe perioada suspendarii titularei de post, care este in CCC aceasta doreste sa revina la serviciu ... (vezi toată discuția)
Revenirea din concediu pentru creºtere copilului în vârstã de pânã la 2 ani. chrisbia30 chrisbia30 Bună ziua, Am tot căutat pe internet despre problema care o voi expune mai jos dar am găsit ceva vag sau păreri contradictorii. Un salariat a intrat în ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala otiliapaula otiliapaula Buna ziua Sunt angajata la o institutie de cultura din decembrie 2011, pe perioada determinata pana in iulie 2013, pe perioada suspendarii cim a titularei ... (vezi toată discuția)