Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea din concediu pentru creºtere copilului în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea din concediu pentru creºtere copilului în vârstã de pânã la 2 ani.

Bună ziua,
Am tot căutat pe internet despre problema care o voi expune mai jos dar am găsit ceva vag sau păreri contradictorii.
Un salariat a intrat în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, să zicem că până în decembrie 2009. În luna iunie 2008 a fost angajat un salariat pe perioadă determinată pe postul titularului. La aflarea acestui lucru, titularul de post se gândeşte să revină la serviciu. Întrebările ar fi:
- poate să revină din concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani atâta timp cât este angajat un al salariat pe perioadă determinată?
- dacă ar reveni salariatul titular la muncă, ar putea să ceară după o lună iar concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani (pentru cazul în care nu a împlinit copilul anii)? Sau ori de câte ori vrea?
Eu aş înclina spre varianta că titularul de post nu poate reveni din concediu creştere copil atâta timp cât este în derulare un contract de muncă pe perioadă determinată încheiat în condiţiile legii.
În Codul muncii conform art. 80 alin. (2) se spune că "un contact de muncă pe perioadă determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie" iar la art. 82 alin. (2) "în cazul în care contractul de muncă pe perioadă determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat cu contract de muncă suspendat, durata contractului va expira la momentul motivelor ce au determinat suspendarea contractului de muncă al salariatului titular". Care sunt motivele suspendarii? Creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani. Cu ce termene putem încheia contractul pe perioadă determinată? Până la împlinirea copilului vârstei de 2 ani sau revenirea titularului pe post când vrea acesta?
Vă mulţumesc anticipat pentru lămuriri.
În cazul în care contractul individual de muncă este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract este suspendat sau pentru executarea unei lucrări, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular sau la momentul realizării lucrării pentru care a fost încheiat. Sunt dispozi>ii derogatori de la alin.1 a art. 82 care arata durata maxima pentru cvare poate fi incheiat un contract de munca pe durata determinata. Desigur ca revenirea la serviciu a persoanei care a fost in concediu pentru cresterea copilului duce la incetarea motivelor care au determinat suspendarea. O asemenea situatie este avuta in vedere si de alte acte normative cum ar fi OUG nr.148/2005 cind face re3ferire la stimulentul acordat ionj cazul reluarii activitatii.
Fiind vorba de o suspendare, contractul se mentine iar postul devenit astfel liber temporar poate fi ocupat de o alta persoana numai pe durata determinata, pana la revenirea din concediu a salariatului titular. Dupa revenirea salariatei din concediu de crestere copilului pana la varsta de 2 ani, poate opera o alta suspendare, conform art. 54 din acelasi cod in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale – aprecierea asupra temeiniciei acestora fiind lasata la aprecierea celor doua parti, angajator si angajat.
chrisbia30 a scris:

Bună ziua,
Am tot căutat pe internet despre problema care o voi expune mai jos dar am găsit ceva vag sau păreri contradictorii.
Un salariat a intrat în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, să zicem că până în decembrie 2009. În luna iunie 2008 a fost angajat un salariat pe perioadă determinată pe postul titularului. La aflarea acestui lucru, titularul de post se gândeşte să revină la serviciu. Întrebările ar fi:
- poate să revină din concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani atâta timp cât este angajat un al salariat pe perioadă determinată?
- dacă ar reveni salariatul titular la muncă, ar putea să ceară după o lună iar concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani (pentru cazul în care nu a împlinit copilul anii)? Sau ori de câte ori vrea?
Eu aş înclina spre varianta că titularul de post nu poate reveni din concediu creştere copil atâta timp cât este în derulare un contract de muncă pe perioadă determinată încheiat în condiţiile legii.
În Codul muncii conform art. 80 alin. (2) se spune că "un contact de muncă pe perioadă determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie" iar la art. 82 alin. (2) "în cazul în care contractul de muncă pe perioadă determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat cu contract de muncă suspendat, durata contractului va expira la momentul motivelor ce au determinat suspendarea contractului de muncă al salariatului titular". Care sunt motivele suspendarii? Creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani. Cu ce termene putem încheia contractul pe perioadă determinată? Până la împlinirea copilului vârstei de 2 ani sau revenirea titularului pe post când vrea acesta?
Vă mulţumesc anticipat pentru lămuriri.

Persoana aflata in ingrijirea copilului pina la implinirea virstei de 2 ani , poate reveni la serviciu in aceasta perioada, pentru acest lucru urmind ca statul sa i acorde un bonus de 100 lei lunar pina cind copilul face 2 ani. De asemenea este dreptull parintelui in cauza sa solicite acordarea cic oricind pe parcursul celor 2 ani, pentru ca se urmareste interesul superior al copilului. Pe toata aceasta perioada a cic , angajatorul nu poate angaja decit pe perioada determinata o alta persoana.
Pe perioada concediului de crestere si ingrijire copil in varsta de pana la doi ani titularul poate reveni oricand la servici, iar daca constata ca are nevoie sa reintre in cic pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului o poate face, de asemenea oricand.
Sunt de acord cu cele spuse mai sus, dar am totuşi un semn de întrebare pentru problema " poate reintra în concediu pentru creşterea copilului oricând şi ori de câte ori vrea". De ce spun asta? În sistemul bugetar la revenirea din concediu pentru creşterea copilului trebuie să faci reevaluarea performanţelor profesionale în termen de 15 zile lucrătoare de la sosirea acestuia pentru a-i stabili salariul de bază. Dacă salariatul vine o lună la serviciu apoi pleacă 2 luni în creşterea copilului şi tot aşa, cum poţi aplica aceste măsuri?
Poate reintra in concediu de crestere si ingrijire copil ori de cate ori parintele constata ca este necesar.