Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept de munca - grad handicap grav cu asistent ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept de munca - grad handicap grav cu asistent personal

Buna ziua,
Daca cineva doreste sa se angajeze, dar are grad de handicap grav cu asistent personal, care este norma de lucru admisa? Are drept de munca, desi persoana respectiva sustine ca nu are asistent persoanal?
Are drept de lucru 8 ore, dacă nu are și pensie de invaliditate.
Nu are pensie de invaliditate
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.
In continutul certificatelor nu scrie cum le putem incadra in munca - cum ne dam seama daca pot lucra cu 8 sau 4 ore?
Îl întrebați pe candidat, câte ore se simte capabil să muncească, 8 sau 4. De el depinde.