Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare dupa pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare dupa pensie de invaliditate

Buna ziua, O persoana care a avut pensie de invaliditate grad accentuat se poate angaja dupa trecerea de la pensia de invaliditate la pensia de limita de varsta? Multumesc!
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.

Trebuie vazut certificatul de incadrare in grad de handicap.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Depinde ce verdict vă dă medicina muncii. Apt sau inapt de muncă.
A avut pensie de boala , a implinit 65 de ani si a primit decizia de pensionare limita de varsta. In acest caz persoana poate fi angajata? Multumesc!
Poate fi angajata, dar trebuie vazut si certificatul de încadrare în grad de handicap
Buna ziua!Ce ati vrut sa spuneti prin "Trebuie vazut certificatul de incadrare in grad de handicap"? Unele persoane cu certificatul de incadrare in grad de handicap accentuat nu se pot incadra in munca? Multumesc anticipat pentru raspuns!