Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana cu handicap

Buna ziua,
Daca o doamna solicita angajare dar are certificat de handicap - accentuat, cod handicap 3 - este surdomuta, dar si pensie de invaliditate, are drept de munca de 4 ore sau 8 ore? Adica nu arata grad 1, 2 sau 3, si banuiesc ca are drept de 8 ore, dar nu sunt sigura.. Ma puteti sfatui?
Alexandra Ilie, utilizator
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.

Ce pensie de invaliditate are , de gradul I, II sau III?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pai tocmai ca nu scrie decât pensie de invaliditate

Cornel Vasile a scris:

Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.

Ce pensie de invaliditate are , de gradul I, II sau III?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe decizia de pensionare ce cod este trecut ?
cod pensie N23. Asta presupune program de 4 ore?
Alexandra Ilie, utilizator
Da, program de maxim 4 ore/zi