avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actualizare date cont bancar nerezident ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actualizare date cont bancar nerezident imposibilă,cont bancar blocat definitiv!?

Fiul meu a deschis un cont Raiffeisen în România pe cănd era student.În 2012 a plecat în Canada la muncă și a devenit rezident acolo.În 2016 la expirarea pașaportului,consulatul i-a eliberat unul nou și i-a reținut,potrivit legii,buletinul.In 2016 i-am ridicat cu procură,cardurile raiffeisen reînoite fără nici o problemă.In 2019 i-au blocat contul pentru neactualizare date.Cu procura de la el(obținută de la consulat),copie de pe pașaport și buletinul meu,am fost să-i actualizez datele.Nu s-a putut!.Deoarece le trebuie codul fiscal NIF din Canada.Fiul meu nu are un cod nif atribuit in Canada,taxele plătindu-le potrivit legilor din British Columbia,pe numele lui,într-un cont al fiscului local.Acest cont aparține fiscului,nu fiului meu,și nu poate fi făcut public sau comunicat altor instituții decăt cu riscul unor grei ani de închisoare în Canada.Din cauza inexistenței acestui cod nif,s-a refuzat actualizarea datelor.Le-am spus ca e un cont făcut pe vremea cănd locuia în țară și în acest cont nu a mai intrat nici un venit după plecarea din țară,deci nu are nici o legătură cu veniturile primite ulterior în Canada,iar CNP-ul este încă valabil deoarece e cetațean român,putând fi trecut la nif.Tot nu au vrut să actualizeze.Fiul meu ar fi de acord să-i impoziteze această sumă din cont("la sursă" cum ar veni)deși reprezintă banii de alocație și burse studențești depuși de el.Problema ar fi,după cei de la raiffeissen,că în acest caz,trebuie să prezinte drept document buletinul de identitate cu cnp și nu pașaportul,din care să rezulte că ar avea domiciliul în România.In Canada i s-a spus că nu i se va atribui un cod Nif la cerere,decăt dacă devine cetațean canadian.Institutia unde lucrează,îi plătește salariile în contul bancar desemnat de fiscul canadian,și nu atribuie salariațiilor coduri nif,dar ea(instituția)are codul ei nif ca persoana juridică.
In concluzie: din cauza inexistenței(așa zic ei)în soft,a situatiei alternative de cetățen romăn cu domiciliul în străinătate fără cod nif(atribuibil in acel stat nonUE),fiul meu rămăne cu contul blocat pe toată viața,sau pănă când devine cetațean canadian.
Nb.a făcut cerere către autoritațile fiscale canadiene să-i comunice codul nif sau să i se atribuie unul,dar răspunsul a fost că nu i se poate atribui unul,și să se autentifice în instituțiile bancare din Romania cu CNP-ul care reprezinta codul nif ptr persoanele fizice în Romania.
Iar Raiffeisen nu vrea,decăt cnp cu buletin și domiciliul în România!.Nu am găsit nici o soluție cu această bancă.La celelate bănci(banca transilaniei,tiriac etc)există alternativa rezident străin fără cod nif ,cu pașaport românesc,procură consulat din care reiese că e cetățean romăn cu domiciliul în străinătate,și cnp.

Alte discuții în legătură

Inexistenta codului fiscal nif în unele țări face imposibilă actualizarea datelor personale la un cont banca7r din românia ptr posesorul contului plecat în străinătate!? Lucias26 Lucias26 Din cauza inexistenței în soft-ul băncii Raiffeisen Bank,a situatiei alternative de cetățen romăn cu domiciliul în străinătate fără cod ... (vezi toată discuția)
Romani cu domiciliu in strainatate Corina-Maria Corina-Maria Buna ziua. Va supun atentiei urmataorea speta: fiul meu a plecat in strainatate, impreuna cu sotia si fiica de 4 ani, cu contract de munca (e inginer IT) pe ... (vezi toată discuția)