Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
In cazul in care am lucrat fix 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare nasterii, cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil si care va fi valoare ei ? Va fi 85 % din ultimul salariu avut ? Sau se face media pe 24 de luni si, tinand cont ca in 12 luni nu s-a lucrat, va fi calculata ca 85% din venitul mediu pe 24 luni ? Acest venit mediu este media celor 24 de luni, adica aproximativ 50% din salariu, tinand cont ca in 12 luni nu s-a lucrat ?
De exemplu sa spunem ca salariu net a fost de : 3500 ron. Perioada de angajare a fost de 12 luni. Indemnizatia de crestere copil va fi 2975 (85% din salariu) sau va fi de doar 1487 ron (85% din venitul mediu pe 24 de luni anterioare nasterii) ?
Multumesc anticipat
indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului.

luminita29 a scris:

indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului.

Mulțumesc pentru răspuns Luminita.
In concluzie daca ai fost angajata in ultimele 12 luni din cele 24 vei primi procentul complet de 85% din media veniturilor lunare, corect ?
da
Atentie : este 85% din media veniturilor nete.
diana_1111 a scris:

......
In concluzie daca ai fost angajata in ultimele 12 luni din cele 24 vei primi procentul complet de 85% din media veniturilor lunare, corect ?

Atentie : este 85% din media veniturilor nete. (asa cum vi s-a mentionat anterior)