avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
In cazul in care am lucrat fix 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare nasterii, cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil si care va fi valoare ei ? Va fi 85 % din ultimul salariu avut ? Sau se face media pe 24 de luni si, tinand cont ca in 12 luni nu s-a lucrat, va fi calculata ca 85% din venitul mediu pe 24 luni ? Acest venit mediu este media celor 24 de luni, adica aproximativ 50% din salariu, tinand cont ca in 12 luni nu s-a lucrat ?
De exemplu sa spunem ca salariu net a fost de : 3500 ron. Perioada de angajare a fost de 12 luni. Indemnizatia de crestere copil va fi 2975 (85% din salariu) sau va fi de doar 1487 ron (85% din venitul mediu pe 24 de luni anterioare nasterii) ?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: diana_1111 , utilizator 19:38, 11 Aprilie 2019
indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului.


luminita29 a scris:

indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anterior datei nasterii copilului.


Mulțumesc pentru răspuns Luminita.
In concluzie daca ai fost angajata in ultimele 12 luni din cele 24 vei primi procentul complet de 85% din media veniturilor lunare, corect ?
da
Atentie : este 85% din media veniturilor nete.
diana_1111 a scris:



......
In concluzie daca ai fost angajata in ultimele 12 luni din cele 24 vei primi procentul complet de 85% din media veniturilor lunare, corect ?


Atentie : este 85% din media veniturilor nete. (asa cum vi s-a mentionat anterior)

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu de maternitate si crestere a copilului Costinadaniel Costinadaniel Buna ziua Sotia mea de profesie medic veterinar este insarcinata in 21 de saptamani. In ultimele 24 de luni a lucrat ca angajata la 3 srl diferite iar din ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2015-2016 szaliatti szaliatti Buna ziua, as dori sa va intreb cum se calculeaza indemnizatia de crestere la copil pentru sotia mea cine ar intra in concediul de maternitate anul asta din ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului GabiBraila GabiBraila Sotia mea a nascut in luna ianuarie 2010. In luna aprilie i-a venit indemnizatia de crestere a copilului. Spre surprinderea noastra i-a venit cu mult sub ce ... (vezi toată discuția)