Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua, am si eu urmatoarea situatie, sunt angajata cu un contract de munca pe perioada nedeterminata cu perioada de proba de 3 luni. Doresc sa imi iau o saptamana de concediu in perioada de proba, dar angajatorul nu a fost multumit de cererea mea. Mentionez ca am aproape 2 luni lucrate, deci as mai avea o singura luna de proba, in care doresc sa imi iau concediu de 7 zile. Intrebarea mea, se interzice in vreo lege sau exista riscul sa nu mi se aprobe cererea de concediu, din pricina ca sunt in perioada de proba? Multumesc frumos!
Pai pentru 2 luni lucrate aveti dreptul la maxim 4 zile de concediu nicidecum 7.Poate in privinta asta nu este de acord.dar pentru cele 4 zile ar trebui sa va acorde avand in vedere ca sunt raportate la perioada lucrata
Multumesc frumos pentru raspuns. Nu stiam care este raportul de zile pe care am voie sa-l lucrez. Eu am pornit cu 23 de zile de concediu.
Exisa si posibilitatea sa nu fie de acord cu cererea dvs ...
S-ar putea, sunt usor in criza de oameni in departamentul respectiv, iar procesul de recrutare este foarte lent. Daca lipseste cineva, unul dintre colegi trebuie sa faca ore suplimentare, ca sa se acopere volumul de munca.
In general, CO se acorda proprotonal cu perioada lucrata ... insa, pot exista si situatii in care sa solicitati mai multe zile de CO decat vi se cuvine ...