Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Am următoarea situație: eu împreună cu soția am contractat un credit imobiliar și am achiziționat un apartament, din păcate noi doi nu ne mai înțelegem și soția vrea sa divorțeze. Menționez că costul avansului pentru credit, cheltuielile aferente renovării apartamentului în valoare de aproximativ 20.000 de euro a fost realizat dintr-o moștenire a soției. La acordarea creditului soția nu a contribuit cu nimic deoarece nu are niciun venit. Cum ar fi calea legală să împărțim bunul dobândit împreună. Va mulțumesc!
La acordarea creditului soția nu a contribuit cu nimic deoarece nu are niciun venit

nu am inteles cum nu a contribuit
Menționez că costul avansului pentru credit, cheltuielile aferente renovării apartamentului în valoare de aproximativ 20.000 de euro a fost realizat dintr-o moștenire a soției.

La plata ratelor nu a contrbuit sau ce vreti sa ziceti ? dec cati ani platiti rate ?
Buna ziua,
Din valoarea actuala achitata a apartamentului se va scade suma de 20.000 Euro care sunt ai sotiei iar ce s-a achitat impreuna se imparte in parti egale.
Daca doriti o cota mai mare de 50% trebuie sa o dovediti.
Va sfatuiesc sa chemati si banca interbenient fortat.