Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Terminal pos in afara de casa de marcat la un camping
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Terminal pos in afara de casa de marcat la un camping

Va rog sa ma lamuriti daca pentru un camping e obligatoriu si un terminal pos in afara de casa de marcat cu jurnal electronic?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Doar daca aveti o cifră de afaceri anuala mai mare de 50.000 euro. Conform Ordonanţa de urgenţă nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată:

Art. 1
(3) Persoanele juridice care desfăşoară activităţi de comerţ cu amănuntul şi cu ridicata, aşa cum acestea sunt definite de Ordonanţa Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cele care desfăşoară activităţi de prestări de servicii, care realizează anual o cifră de afaceri mai mare de 50.000 euro în echivalent lei, au obligaţia să accepte ca mijloc de plată şi cardurile de debit, şi cardurile de credit prin intermediul unui terminal POS şi/sau al altor soluţii moderne de acceptare. Prin activitatea de prestări de servicii, în sensul prezentului alineat, se înţelege operaţiunea definită la art. 271 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Cod fiscal:
Art. 271. - Prestarea de servicii Aplicare.
(1) Se consideră prestare de servicii orice operaţiune care nu constituie livrare de bunuri, aşa cum este definită la art. 270.

Ioan Petru Butariu, Contabil