Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asiguratorul a platit doar o parte din suma promisa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asiguratorul a platit doar o parte din suma promisa

Buna ziua,

am avut un accident auto in data de 24 decembrie 2018 in care vinovat a fost celalalt conducator auto care era asigurat
Am anuntat incindentul la asiguratorului unde avea dansul polita prin email la aceeasi data si am fost sunat inapoi pe data de 3 ianuarie pt a fi programat la evaluarea daunelor pe 5 februarie .
Am avut un dosar de dauna deschis pe 5 februarie si prin posta la un moment dat am primit o hartie cu oferta asiguratorului unde mi se aducea la cunostinta ca epava a fost evaluata si poate fi vanduta dupa licitatia efectuata de dansii pe suma de aprox 15.000 lei si ca diferenta de bani pana la 52000 lei adica suma ce rezulta din urma evaluarii prin sistemul "DAT" de aprox 37.000 lei va fi platita in contul meu .
La cererea de despagubire pe langa suma respectiva am atasat si 2 facturi de inchirieri auto pentru perioada 27 decembrie 2018 - 21 ianuarie 2019 , pt ca masina mea nu era deplasabila si programarea la constatare a fost cu mult peste termenul legal .

de curand am primit in cont suma de 29.000 lei de la compania de asigurari , iar cand am sunat sa cer explicatii mi-au spus ca nu imi pot da telefonic.
La aprox 1h dupa ce am incheiat discutia cu operatorul de la asigurari am primit un telefon de la curier precum am la dansii un plic, insa acel plic a fost trimis la adresa mea veche din romania . Eu cand am completat cererea de despagubire, adica ultimul act semnat , am scris noua adresa ( din spania ) .
As dorii consultanta in acest caz si eventual un contract cu un avocat specializat in acest domeniu , deoarece pare ca am fost inselat , pus sa vand epava pe cat au dorit dansii iar dupa ce am vanduto mi-au dat mai putini $ chiar daca au trimis in scris oferta respectiva pe care am acceptato odata cu inaintarea cererii de despagubire .

Multumesc anticipat .

P.S. Am avut si o sesizare catre ASF in acest caz referitor la programarea in vederea constatarii daunelor ( , insa ASF a raspuns pe langa subiect , am revenit cu email la dansii sa se raspunda punctual insa inca nu am un raspuns.
Buna ziua,

Anuntarea telefonica a evenimentului nu inseamna si ca de la acea data curge termenul legal de efectuare a constatarii daunei. Ar fi trebuit ca ulterior avizarii telefonice sa transmiteti si documentele necesare constituirii dosarului de dauna.

Nu poate fi analizat motivul diminuarea sumei de despăgubire fara analizarea dosarului de dauna. Cel mai probabil o sa fie o problema privind cheltuielile cu inchirierea autovehiculului din motivul comunicat mai sus.
cred ca ati avut ercanul invers , ironia este ca nu ati citit cine pe cine a sunat :)

ce documente sa trimit ? deviz ? pai asiguratorul este obligat sa faca constatarea daunei , poze , etc
ei au facut oferta, eu am acceptat , dupa care m-am trezit cu mai putini $, cheltuiala cu rent a car este separat fata de valoarea masinii...

nu stiu ce fel de consultanta oferiti insa cititi ca militianul

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Anuntarea telefonica a evenimentului nu inseamna si ca de la acea data curge termenul legal de efectuare a constatarii daunei. Ar fi trebuit ca ulterior avizarii telefonice sa transmiteti si documentele necesare constituirii dosarului de dauna.

Nu poate fi analizat motivul diminuarea sumei de despăgubire fara analizarea dosarului de dauna. Cel mai probabil o sa fie o problema privind cheltuielile cu inchirierea autovehiculului din motivul comunicat mai sus.

giulonline, utilizator
Buna ziua,

Punctul nostru de vedere de mai sus a fost formulat in baza Normelor ASF si a unor cazuri similare.

Constatăm ca nici legea, nici raspunsul autoritatii de supraveghere a asigurarilor si nici opinia unui consultant cu experienta nu va sunt suficiente si de ajutor.

In acest caz, trebuie sa va raspundeti singur la intrebarile puse - restul tine de civilizatie, respect si educatie.
giulonline, pe forumul Avocatnet avem un standard de comunicare care impune participanților la discuții respect reciproc.
Vă rog să-l respectați.

Mulțumesc.
daca am jignit, scuzati, insa m am simtit jignit de raspunsul dat de catre consultantul repsectiv, pt ca a raspuns neconcludent si pe langa subiect,eu am scris clar acolo cred, am dat email si am fost sunat....etc .

speram ca pe acest forum sa se raspunda la subiect , nu pe langa , sau sa fiu certat pt ca cineva imi raspunde pe langa subiect si ii atrag atentia.
multumesc inclusiv administratorului pt raspunsurile la intrebarile mele .
o zi placuta si sper ca nu s a simtit cineva jignit, nu asta a fost intentia.

Manuela Rășină a scris:

giulonline, pe forumul Avocatnet avem un standard de comunicare care impune participanților la discuții respect reciproc.
Vă rog să-l respectați.

Mulțumesc.