Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cum îmi pot recupera banii dupa ce am fost înșelat ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cum îmi pot recupera banii dupa ce am fost înșelat în contract?

Acum o luna, m a abordat pe strada o firma de casting sa le fiu model și sa fac reclame pentru niște haine, mi sa spus ca voi câștiga bani, haine, toate bune și frumoase, am plătit prima taxa de 150 lei.. După doua săptămâni ma suna sa ne vedem iar la sediul lor. Acolo mi sa propus încă un contract unde ar trebui sa câștig mai mult. Pentru contractul asta am plătit 1200 lei. Am bonuri și ambele contracte.
Iar în dimineața asta, spre uimirea mea vad o știre . Va las link mai jos. Acolo se spune ca firma e o excrocherie.
[ link extern ] /

Cum as putea să-mi recuperez bani?
Sau ce ma sfătuiti sa fac?
ApetreiAlex21, utilizator
Sunteti o nouă victimă a acestui mod de operare,din pacate vina va apartine și dvs.Au fost reportaje la stiri pe această temă,zeci de articole în presa și cu toate astea inca mai sunt păcăliți.Sunteti precum cei tepuiti în anii 90 de smenari în fața caselor de schimb valutar,era de notorietate ca sunt tepe dar oamenii erau păcăliți în continuare.Mai mult ca sigur nu o sa recuperați nimic,contractele sunt facute în asa fel încât să pară că firma și a îndeplinit obligațiile fata de client.Puteti incerca o plângere pt înșelăciune la poliție cu sanse infime doar sa i sicanati putin.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Si eu am platit 200 RONI zilele trecute pentru promisiunea ca o sa particip ca spectator la iUmor si Romanii au talent, emisiuni de genul. Fiind plecat din Romania in ultimii 10 ani, nu am stiut ce fenomenul asta si nici nu ma asteptam ca o firma care are spatiu inchiriat intr-un loc central sa se preteze la asemenea gainarii.

Nu exista o lege care protejeaza consumatorul? De ex, daca a doua zi ma razgandesc, pot sa imi iau banii inapoi. In multe tari este asa. Problema e ca n-am platit cu cardul si nu pot contacta nicio banca. Plata a fost cash si mi-au dat si bon fiscal, crescandu-mi increderea in ei.