Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Concediu prenatal, concediu crestere copil
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Concediu prenatal, concediu crestere copil

Buna ziua! Sunt titulara CMI ( cab stomatologic), deci am venituri din activitati independente, momentan in saptamana 27 de sarcina, data probabila nastere 12.07.2019, cotizez la sanatate din 2015, pot beneficia de concediu prenatal? Cum se calculeaza indemnizatia in cazul meu? Se calculeaza in functie de veniturile pe ultimele 6 luni ? Multumesc anticipat!
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005.
In situatia veniturilor din salarii, baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Din acest cuantum se retine doar c.a.s.