Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... accident munca produs in Belgia
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

accident munca produs in Belgia

buna ziua .Am lucrat 7 luni cu contract de romania dupa cele 7 luni mi a facut angajatorul (patronul belgian contract belgia)dar dupa o luna jumatate mi am rupt ligamentul incrucisat de la piciorul drept .Accidentul am avut in romania acasa la mine.Nu pe teritorul belgian .Ma m operrat am anuntat patronul a spus sa trimit acte doveditoare am trimis .El nu a platit nimic .doar asigurarea de spitalizare .dupa 7 luni mi a desfacut contractul de munca fara sa fiu anuntat.accidentul sa intaplat in perioada 2017-martie 30.doresc sa stiu daca mai pot da in judecata cum pot face .?multumesc
Buna ziua!
Ce ocupatie aveati in acel moment?
Erati angajatul firmei belgiene si, daca da, in ce baza desfasurati activitatea in tara?
.Am lucrat 7 luni pentru el dar cu contract romania .angajat in romania dar lucram in belgia Dupa 7 luni mi a facut el contract in belgia eram angajatul lui nu mai eram angajat in romania dar detasat sa lucrez pentru el .Inainte sa imi rup ligamentul am prins contract belgia o luna jumatate , Cand mi am rupt ligamentul eram in liber .eu lucram o luna la munca o luna acasa.sa intamplat acasa in romania accidentul .lucram ca marinar pe un vapor
am inca mesajele pe email .imi scria imi va trimete concediu medical ...plus si cateva documente
Si timpul de munca, cum este trecut in contract?
Discutati cu un avocat, prezentetii contractul si vedeti ce spune
contract nelimitat .da discut dar doresc un avocat serios ...ma intelegeti.multumesc pentru informatie