Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM

Buna ziua,

Daca demarez o cercetare disciplinara, pot suspenda contractul in asa fel incat sa nu platesc nimic?si daca da , dupa incetarea suspendarii trebuie sa ii platesc ce trebuia sa primeasca pe perioada suspendarii sa nu?

Multumesc
Pe durata cercetarii disciplinare nu se mai poate suspenda c.i.m.

Curtea Constituțională - CCR
Decizia nr. 261/2016 referitoare la admiterea excepției de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii :

Admite excepția de neconstituționalitate ridicată de Nicolae Nica și Laurențiu Andi Vlad în dosarele nr. 793/113/2015 și nr. 166/113/2015 ale Tribunalului Brăila - Secția I civilă și constată că dispozițiile art. 52 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstituționale.

art.52 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii,
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului în următoarele situații:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condițiile legii;
....