Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie in alta tara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie in alta tara

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati cateva informati despre posibilitatea legala din Romania de a transfera o parte din anii de contributie platita in Romania, de ex. 7 ani din 30, catre sistemul de pensii de stat din Marea Britanie astfel incat sa imi intregesc minimul necesar de pensie de stat din aceasta tara iar partea ramasa prin diferenta sa imi poata reveni ca pensie in Romania la implinirea varstei de pensionare.
Multumesc pentru timpul acordat!
Nu se poate face asa ceva ... Dacă ati muncit în Marea Britania, România şi/sau în alte state din UE atunci pensia se va calcula după sistemul comunitar(pro rata temporis),revenindu-vă cea mai avantajoasă valoare dintre cele două calcule efectuate de către fiecare stat în care aţi muncit: dacă îndepliniţi condiţiile pentru calcul după sistemul naţional şi apoi după cel comunitar.
[ link extern ] /

sau

www.avocatnet.ro/articol_502...