Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract

Buna ziua,mama avea un contract de furnizare servicii de televiziune cu firma Nextgen.La sfarsitul anului trecut mama a decedat.La casa mamei de la tara nu mai locuiestr nimeni si am eu am incercat sa rezolv rezilierea contractelor gen apa,gunoi,energie electrica si televiziune prin mail.La toate firmele a mers cei de la nextgen ma bombardeaza cu mail-uri si cu facturi.Mentionez ca le-am trimis inclusiv copie dupa certificatul de deces.Gaselnita lor este ca nu am semnat acea cerere prin care solicit rezilierea contractului.Mi se pare de bun simt ca aceasta reziliere sa fi fost facuta din oficiu din moment ce beneficiarul serviciului contractat nu mai este.La acest moment Nextgen ma informeaza ca am 4 facturi neplatite.Ce pot face sa scap de aceasta Nextgen?
Ce înseamnă inclusiv certificatul de deces? Pentru o încetare de contract, una din părți facere o cerere, solicitare, notificare... Sigur ați făcut așa ceva la ceilalți furnizori. Încă ceva: reacțiile "din oficiu" sunt ale autorităților, nu se aplică firmelor, fie ele și de stat
Cred ca nu ati inteles intrebarea mea.Si mortii nu mai platesc facturi
Adrian Dimitriu a scris:

Ce înseamnă inclusiv certificatul de deces? Pentru o încetare de contract, una din părți facere o cerere, solicitare, notificare... Sigur ați făcut așa ceva la ceilalți furnizori. Încă ceva: reacțiile "din oficiu" sunt ale autorităților, nu se aplică firmelor, fie ele și de stat