avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract

Buna ziua,mama avea un contract de furnizare servicii de televiziune cu firma Nextgen.La sfarsitul anului trecut mama a decedat.La casa mamei de la tara nu mai locuiestr nimeni si am eu am incercat sa rezolv rezilierea contractelor gen apa,gunoi,energie electrica si televiziune prin mail.La toate firmele a mers cei de la nextgen ma bombardeaza cu mail-uri si cu facturi.Mentionez ca le-am trimis inclusiv copie dupa certificatul de deces.Gaselnita lor este ca nu am semnat acea cerere prin care solicit rezilierea contractului.Mi se pare de bun simt ca aceasta reziliere sa fi fost facuta din oficiu din moment ce beneficiarul serviciului contractat nu mai este.La acest moment Nextgen ma informeaza ca am 4 facturi neplatite.Ce pot face sa scap de aceasta Nextgen?
Cel mai recent răspuns: Ioana Kirita , utilizator 16:58, 16 Aprilie 2019
Ce înseamnă inclusiv certificatul de deces? Pentru o încetare de contract, una din părți facere o cerere, solicitare, notificare... Sigur ați făcut așa ceva la ceilalți furnizori. Încă ceva: reacțiile "din oficiu" sunt ale autorităților, nu se aplică firmelor, fie ele și de stat
Cred ca nu ati inteles intrebarea mea.Si mortii nu mai platesc facturi
Adrian Dimitriu a scris:

Ce înseamnă inclusiv certificatul de deces? Pentru o încetare de contract, una din părți facere o cerere, solicitare, notificare... Sigur ați făcut așa ceva la ceilalți furnizori. Încă ceva: reacțiile "din oficiu" sunt ale autorităților, nu se aplică firmelor, fie ele și de stat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa habitat sensei sensei Buna ziua.O intrebare:Este legal ca in judetul Dambovita ,fiecare proprietar de casa sa plateasca taxa de habitat?Mama are o casa in com Matasaru,Dambovita.In ... (vezi toată discuția)
Tvr-stat in stat face ce vrea ea, solicita taxe de la morti hacman hacman Buna ziua, Multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor la celelalte intrebari pe care le-am mai pus. Am o problema: verisoara mea a murit, sotul ei a ... (vezi toată discuția)
Taxa radio-tv persoane juridice toma.a toma.a buna ziua,am inteles ca taxa radio-tv pentru pesoane juridice s-a desfiintat,dar in continuare vin facturile de energie electrica cu taxa inclusa(in cazul meu ... (vezi toată discuția)