Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele asociatiei de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele asociatiei de locatari

Poate fi facut raspunzator , presedintele asociatiei de locatari ales prin vot in adunarea generala fara mandat scris si prestind activitatea benevol?
Toti presedintii AP presteaza acea munca benevol (care inseamna de buna voie, nesiliti - vedeti DEX), scrie la art 56 "ales prin voința sa".

"Mandatul scris" este tocmai PV al AG prin care a fost ales presedinte. Nu exista presedinte al AP ales prin vot dar fara mandat scris.
Cred ca va referiti la forma de retribuire numita 'contract de mandat'.

Nu exista vreo diferenta de responsabilitate intre un presedinte de AP retribuit si unul neretribuit pentru aceasta functie.

P.S. Cred ca va referiti la asociatie de proprietari, nu de locatari. Cele de locatari ar fi trebuit sa fie transformate in as de proprietari.
CipM, utilizator
Multumesc
Daca va referiti la interesul de exercitat atributiile fara remuneratie ,exista multe asociatii de proprietari se practica acest lucru
Daca exista hotararea adunarii generale prin care X a fost ales sa exercite provizoriu responsabilitatea de reprezentant legal,acesta raspunde administrativ,civil sau penal pentru actiunile sau non actiunile sale-indiferent daca primeste sau nu drepturi salariale/indemnizatie

ynocentta a scris:

Daca va referiti la interesul de exercitat atributiile fara remuneratie ,exista multe asociatii de proprietari se practica acest lucru
Daca exista hotararea adunarii generale prin care X a fost ales sa exercite provizoriu responsabilitatea de reprezentant legal,acesta raspunde administrativ,civil sau penal pentru actiunile sau non actiunile sale-indiferent daca primeste sau nu drepturi salariale/indemnizatie

Ce ati adus nou in discutie fata de cele ce am scris eu deja?! La ce bun ati scris mesajul?!
Macar si fi scris sloganul dvs preferat preluat din dictionarul limbii de lemn:
"Pentru completa si corecta dv informare studiati disp l nr 196/2018"