Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de 10ore/zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de 10ore/zi

Care sunt conditiile pentru aplicarea unui program de lucru format din 4 zile consecutive de lucru a cate 10 ore urmate de 2 zile libere? Mentionez ca ma intereseaza ca cele 4 zile de lucru sa includa si zilele de sambata si duminica.
knukels10, utilizator
Cate ore pe saptamana se lucreaza ?
40 ore

Cornel Vasile a scris:

Cate ore pe saptamana se lucreaza ?

Solutia ar fi:

H. Durata muncii
1. O normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de .40 ore/săptămână.
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: inegal.Astfel: ....... (detaliati programul de munca pe zile )
Un exemplu ar fi marti, joi, vineri, sambata cate 10 ore, duminica, luni si miercuri liber. Scopul intrebarii este daca se acorda vreun spor sau beneficiu suplimentar pentru faptul ca nu se respecta repartizarea uniforma a timpului de lucru (8 ore de luni pana vineri si sambata si duminca liber).