Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum e posibil ca ANAF să impoziteze un venit de 100 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum e posibil ca ANAF să impoziteze un venit de 100 €/lună, primit de o persoană de la familia sa din străinătate?

Buna ziua. Cum e posibil cand o persoana primește 100 €/ luna, în cont de la familia sa din străinătate , sa fie impozitati de ANAF acei bani?
Manuela Rășină, administrator
Nu e posibil. Sumele primite in cont nu se impoziteaza.
Păi uite ca a primit scrisoare ANAF

Iulian Manea a scris:

Nu e posibil. Sumele primite in cont nu se impoziteaza.

Intradevar, bancile raporteaza sumele primite de clientii lor, dar doamna poate dovedi va acea suma nu este un venit ci o donatie iar aceasta nu se impoziteaza.
Diana Daisy a scris:

Buna ziua. Cum e posibil cand o persoana primește 100 €/ luna, în cont de la familia sa din străinătate , sa fie impozitati de ANAF acei bani?

Ar fi bine ca data viitoare sa se scrie la explicatii privind transferul: donatie. Donatia conform Codului Fiscal e neimpozabila:

ART. 62 - Venituri neimpozabile

În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

p) sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare și aur financiar, primite cu titlu de moștenire ori donație.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Poate este vorba de plata CASS trimitsa la 600.000 persoane? Ce scrie mai exact in scrisoare? Ati fost la ANAF pentru lamurire?
henrimm, utilizator