Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce act notarial pot face ca să justific anumite sume ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce act notarial pot face ca să justific anumite sume de bani primite ca donație din străinătate?

Buna ziua,eu primesc bani de la cineva ca donatie,cu acei bani am cumparat cateva imobile in Romania,acei bani care ii primesc sunt bani albi,este plătit impozit pe ei.
Intrebarea mea este daca imi bate anaful la usa ce fel de act trebuie să fac la notar sa nu am probleme?Nu este nimic ilegal sau ceva dar vreau sa fiu acoperit.
Este suficient un act de donatie?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Daca sumele sunt mici sub 25000 de lei, nu va trebuie act de donatie.
Având în vedere că a cumpărat niste imobile, cu siguranță suma depășește 25.000 lei.
Da, ar fi trebuit să încheiati un contract de donație.
Sumele sunt mari,este de ajuns un act de donatie?ar trebui sa scrie si ceva in plus?
Ati primit deja banii sau urmeaza?
I-am primit deja in mai multe tranșe,adică cum am avut nevoie,banii vin de la o rudă in functie de necesități,nu este ceva oficial.