Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Depozit bancar, clarificari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Depozit bancar, clarificari

Buna ziua,

As dori sa deschid un depozit bancar cu banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti

1. Care este suma maxima pe care pot sa o depun(bani lichizi) la o banca fara a fi nevoie de o dovada de provenienta?
2. Trebuie sa declar la ANAF acesti bani?
3. Pot sa declar pe proprie raspundere ca acesti bani provin din economii?(nu stiu cum altfel sa declar banii de nunta)
4.Este legal, daca depasesc suma maxima permisa sa ii impart in mai multe depozite la diferite banci?

Nu as vrea sa am probleme cu ANAF.

va multumesc

Elena
Nu aveti probleme cu anaf... declarati ce doriti. Eu am declarat daruri manuale nunta. :P
Chiar daca suma este peste 5000 euro? (sau 15.000 cat este cea pentru spalare de bani)
Suma este 15k, insa anumite banci te limiteaza la 10k, desi toti raporteaza ce trece de 5k.
Inca odata, nu inteleg ce anume suspiciune aveti. E ok sa primiti daruri manuale la nunta, fara insa a insemna 5 imobile, 7 masini de lux etc. si asta nu inseamna nici luare de mita si nici spalare de bani. Mi se pare ca nu intelegeti ce inseamna spalare de bani. Contactati un avocat specializat in drept penal pentru asta.
Inca odata, spalare de bani nu inseamna daruri de nunta. Inseamna introducerea de bani negri in legalitate, or dv. stiti ca cei de la nunta dv. care v-au dat acei bani sunt contrabandisti, camatari sau similar? Ca nu pricep problema... sau nu ati facut nunta si banii aceia nu sunt de la nunta?
Ce spalare de bani? Dv. va spalati hainele luate de la curatatorie?
Ca sa fie spalare de bani, banii trebuie sa fie murdari, negri... mafioti.
Capisci? :D

Va multumesc mult pentru raspuns.

Am facut nunta si nuntasii nu mi-au dat atatea daruri(masini sau case) sau bani facuti ilegal (mai ales ca nu sunt foarte multi). Imi era teama ca ma vor chema la ANAF pentru a justifica provenienta si nu am nici un document care sa ateste ca i-am primit acolo. Poate doar filmarea de nunta cu invitatii care aduc daruri. Nu as fi vrut sa pierd aceasta suma daca o depun la banca pentru suspiciuni ale ANAF.