avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Depozit bancar, clarificari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Depozit bancar, clarificari

Buna ziua,

As dori sa deschid un depozit bancar cu banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti

1. Care este suma maxima pe care pot sa o depun(bani lichizi) la o banca fara a fi nevoie de o dovada de provenienta?
2. Trebuie sa declar la ANAF acesti bani?
3. Pot sa declar pe proprie raspundere ca acesti bani provin din economii?(nu stiu cum altfel sa declar banii de nunta)
4.Este legal, daca depasesc suma maxima permisa sa ii impart in mai multe depozite la diferite banci?

Nu as vrea sa am probleme cu ANAF.

va multumesc

Elena
Cel mai recent răspuns: ralgal , utilizator 12:43, 13 Ianuarie 2016
Nu aveti probleme cu anaf... declarati ce doriti. Eu am declarat daruri manuale nunta. :P
Chiar daca suma este peste 5000 euro? (sau 15.000 cat este cea pentru spalare de bani)
Suma este 15k, insa anumite banci te limiteaza la 10k, desi toti raporteaza ce trece de 5k.
Inca odata, nu inteleg ce anume suspiciune aveti. E ok sa primiti daruri manuale la nunta, fara insa a insemna 5 imobile, 7 masini de lux etc. si asta nu inseamna nici luare de mita si nici spalare de bani. Mi se pare ca nu intelegeti ce inseamna spalare de bani. Contactati un avocat specializat in drept penal pentru asta.
Inca odata, spalare de bani nu inseamna daruri de nunta. Inseamna introducerea de bani negri in legalitate, or dv. stiti ca cei de la nunta dv. care v-au dat acei bani sunt contrabandisti, camatari sau similar? Ca nu pricep problema... sau nu ati facut nunta si banii aceia nu sunt de la nunta?
Ce spalare de bani? Dv. va spalati hainele luate de la curatatorie?
Ca sa fie spalare de bani, banii trebuie sa fie murdari, negri... mafioti.
Capisci? :D

Va multumesc mult pentru raspuns.

Am facut nunta si nuntasii nu mi-au dat atatea daruri(masini sau case) sau bani facuti ilegal (mai ales ca nu sunt foarte multi). Imi era teama ca ma vor chema la ANAF pentru a justifica provenienta si nu am nici un document care sa ateste ca i-am primit acolo. Poate doar filmarea de nunta cu invitatii care aduc daruri. Nu as fi vrut sa pierd aceasta suma daca o depun la banca pentru suspiciuni ale ANAF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se impoziteaza darul de nunta in 2024? daca da, in ce procent? ... Xcdver Xcdver Se impoziteaza darul de nunta in 2024? Daca da, in ce procent? Nunta a fost in 2023,dar sumele de bani depuse in banca ulterior. Bancile cer justificare. ... (vezi toată discuția)
Achizitionarea unui imobil, o suma a noastra si una a mamei mada_g mada_g buna ziua, eu cu sotul meu dorim achizitionarea unui imobil dar nu avem toata suma, suma pe care o avem revine din darul de nunta,dar la banca este pusa pe ... (vezi toată discuția)
Bani transferati concubinei = venit nedeclarat? vlad067 vlad067 Buna ziua. Lucrez de cativa ani in strainatate iar salariul este platit direct in contul din tara, concubina fiind imputernicita. In fiercare luna virez toti ... (vezi toată discuția)