Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fapta inventata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fapta inventata

Buna ziua, in urma cu 3 ani ma duceam spre aeroportul Otopeni urmand sa plce din tara. Eram condus de sotie care se afla la volan iar eu stateam pe locul din spate unde era o geanta de voaij. Pe locul din dreapta soferului aflanduse poseta sotiei. Inainte de a intra pe centura Bucurestiului , drumul nu este iluminat si trece printr-o padure. In acel loc am fost opriti de un politis care nu era de la circulatie (era un filtru organizat de o sectie din voluntari). Sotia a tras pe dreapta si politistul venind la geam ne-a cerut actele (si mie care eram pe locul din spate). Am intrebat, a spus ca este un filtru. Ok. Apoi a venit la masina si surpriza totala !!! ne-a zis ca imi face dosar permis pt conducere fara permis pt ca el a vazut ca la volan era un barbat cand a facut semn masinii. (Un mincinos ordinar...nu avea cum sa abserve acest lucru fiind noapte si drumul neiluminat). Am intrat intr-o polemica cu el, i-am zis sa scrie ce vrea si sa ne lase sa plecam, pt ca riscam sa pierd avionul. A zis ca trebuie sa mergem la sectie pt ca el are martori si proba video pt declaratii si verificare. Am mers, ne-au verificat si apoi cand ne-au intrebat daca vrem sa dam declaratii, am spus ca nu. Ne grabeam si daca existau probe video nu avea rost deoarece se va vedea clar cine era la volan. Ne-au lasat si am plecat. Dupa 3 ani de la acea data, am fost sunat de un politist de la politia ilfov sa ma duc sa dau o declaratie. M-am dus si am putut sa vad acel dosar, politistul de acolo fiind un ofiter f de treaba. La dosar nu exista nici-o proba video care sa ma incrimineze (normal), nici-un martor ocular. Singura proba fiind urmatoarea aberatie: noaptea, pe un drum neiluminat, am fost vazut in mod clar de un politist. Atat. La sectie, acum dupa 3 ani, am declarat si
eu si sotia cum a fost in acel moment si am atasat rezervarea la hotelul unde urma sa ajung. Asa mi-a fost cerut. Avand in vedere ca nu exista probe impotriva mea, ma pot astepta la complicatii? Din ce am inteles, ar urma sa primesc nup-eul. Dar intreb totusi.
Dacă situația se prezintă exact așa cum ați descris mai sus, ar trebui sa primiți o ordonanța de clasare și sa se constate ca fapta nu exista (nu ați condus deloc autoturismul).

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj