Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare sănătate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare sănătate

Bună ziua ! Nu sânt salariată dar doresc să plătesc benevol la sănătate. Am înțeles că trebuie să achit 10% din 6 salarii medi pe economie . Dacă nu am aceşti bani , dar totuşi doresc să încep să contribui la asigurarea pt sănătate , pot plăti lunar ? (adică să încep cu fiecare lună în parte, să nu fiu nevoită să dau aproape 14 mil odată )
Pentru a va asigura la sanatate ca persoana fara venit trebuie sa depuneti declaratia unica pentru 2019 doar prin internet folosind contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual in care completati doar la sectiunea contributie la sanatate si optati pentru varianta de a plati pentru sase lui din acest an si a fi asiguata ot anul 2019.
Veti figura ca fiind asigurata de la data depunerii declaratiei unice si nu de la data platii.
Acolo in declaratia unica o sa vedeti ca aveti termen de plata pana pe 15 decembrie 2019 ca sa puteti sa beneficiati si de acel bonus de 5%. Plata o puteti face integral odata sau in sume mai mici, cum doriti la caseria de la finante.