Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare declaratia unica doar pentru cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare declaratia unica doar pentru cass

Ce capitol se completeaza din declaratia unica daca vreau sa fiu doar asigurat si nu realizez venituri?
george-neagu, moderator
Completati doar la partea de asigurare de sanatate ca persoana fara venit si optati sa platiti pentru sase luni din 2019 si sa fiti asigurat tot anul 2019. Plata o veti face la ghiseul de la finante pana pe 15 decembrie 2019 ca sa beneficiati si de bonusul de 5%. Bifati asta si in declaratia unica. Veti fi asigurat de la data depunerii declaratiei unice, nu de la data platii.
Daca vreti sa va asigurati si pentru pensie, mergeti direct la casa de pensii de care apartineti si incheiati cu ei contact si veti plati 520 lei lunar contributie la pensie la caseria lor.