Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activitati sindicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activitati sindicale

I legea nr 34. din 24 Ianuarie 2003 scrie asa:

Art. 35. - (1) Membrii aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, care lucrează nemijlocit în unitate în calitate de salariaţi, au dreptul la reducerea programului lunar cu 3-5 zile pentru activităţi sindicale, fără afectarea drepturilor salariale.

(2) Numărul de zile cumulate pe an şi numărul celor care pot beneficia de acestea se stabilesc prin contractul colectiv de muncă.

Mai este asta valabil sau exista vreo reglementare mai noua referitor la nr. de zile pentru activităţi sindicale ?
Legea 54/2003 a fost abrogata de Legea . nr.62/2011 a dialogului social care prevede :
art. 35
(1) Membrii aleși în organele executive de conducere ale sindicatului care lucrează nemijlocit în unitate în calitate de angajați au dreptul la reducerea programului lunar de lucru cu un număr de zile destinate activității sindicale, negociate prin contractul sau acordul colectiv de muncă la nivel de unitate, fără obligația angajatorului de a plăti drepturile salariale pentru aceste zile.

(2) Zilele neutilizate pentru activitatea sindicală într-o lună nu pot fi reportate pentru luna următoare.

(3) Modalitatea de desfășurare a activităților sindicale în timpul programului normal de lucru se stabilește de către părți prin contractul sau acordul colectiv de muncă la nivel de unitate.
Multumesc pentru informatii.