avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ieșire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ieșire din indiviziune

Buna ziua, suntem trei frati care am mostenit in mod egal un apartament dupa moartea parintilor. Ceilalti doi frati sunt plecati din tara de foarte mult timp, eu fiind cea care locuieste in apartament. Ceilalti doi frati nu doresc sa imi vanda partea lor si nici nu dispun de banii ca sa ma despagubeasca pe mine. In cazul in care as solicita iesirea din diviziune as avea sanse sa primesc eu partile din apartament, cu despagubire catre fratii mei, binenteles. Multumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 18:16, 20 Aprilie 2019
Având în vedere că locuiti în imobil aveti toate sansele ca acesta sa va fie atribuit cu obligatia de a despagubi cei 2 frați.Costurile partajului în instanță sunt dedtul de mari,taxă timbru,onorariu expert,onorariu avocat,dar în situația dvs pare sa fie singura soluție.
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Presupunand ca ati dezbatut succesiunea si ca aveti deja certificatul de mostenitor, da, se poate ca in continuare sa solicitati partajarea bunului prin hotarare judecatoreasca si sa solicitati atribuirea bunului imobil, in schimbul unei sulte, pe care o veti achita catre ceilalti coproprietari.
Buna ziua, succesiunea e dezbatuta si avem si certificatul de mostenitor.

trandafir2 a scris:

Presupunand ca ati dezbatut succesiunea si ca aveti deja certificatul de mostenitor, da, se poate ca in continuare sa solicitati partajarea bunului prin hotarare judecatoreasca si sa solicitati atribuirea bunului imobil, in schimbul unei sulte, pe care o veti achita catre ceilalti coproprietari.

Asta voiam sa evit: taxe si onorarii, dar daca nu se poate altfel... asta e.
Va multumesc pentru raspunsuri

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Având în vedere că locuiti în imobil aveti toate sansele ca acesta sa va fie atribuit cu obligatia de a despagubi cei 2 frați.Costurile partajului în instanță sunt dedtul de mari,taxă timbru,onorariu expert,onorariu avocat,dar în situația dvs pare sa fie singura soluție.

O sa constatați ca onorariul de av este doar o mica parte din sumele ce urmează a fi plătite.,vestea bună este că sumele se recuperează ca si cheltuieli de judecată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suntem trei frati iar fratele cel mare nu vrea sa facem succesiunea Oacc Oacc Buna ziua,Santem trei frati iar fratele cel mare nu vrea sa facem taxa de succesiune dupa parinti decedati.metionez ca avem un apartament mostenire de la ... (vezi toată discuția)
Succesiune nicoleta321 nicoleta321 Daca cei 2 frati ai mei m-au dat in judecata ptr dezbaterea succesorala dupa moartea mamei,iar mie imi revine jumatate din casa (casa ocupa 100mp) si 300mp din ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters472176 ContSters472176 Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie. Suntem 4 frati, eu si un frate locuim intr-o casa,iar ceilalti 2 impreuna cu ... (vezi toată discuția)