Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie. Suntem 4 frati, eu si un frate locuim intr-o casa,iar ceilalti 2 impreuna cu mama in cealalta(adresa diferita ). Tatal nostru a decedat in anul 2017 . Nu s-a dezbatut succesiunea dupa moartea lui. Eu sunt singurul din familie casatorit si cu copii. Datorita anumitor divergente repetate cu familia, care imi striga in mod repetat sa plecam de aici,as dori sa stiu ce demersuri pot face pentru a deschide succesiunea si ce sanse am sa castig. As dori sa stau linistit cu familia mea in jumatatea de casa si locul care initial l-am imprejmuit cu un gardulet pentru siguranta copiilor. Multumesc anticipat
Daca nu reusiti sa dezbateti succesiunea defunctului dvs tata la notar singura varianta este instanta,Se poate solicita printr-o actiune sa se stabileasca compunerea masei succesorale,cotele parti ce revin,iesirea din indiviziune.Puteti solicita partajarea in natura a imobilelor daca este posibil sau atribuirea catre dvs cu obligatia de a-i despagubi pe ceilalti mostenitori,Aceste spete sunt destul de complexe,presupun cheltuieli expertize,taxa timbru,onorariu av,Solicitati consultanta calficata inainte de a va hotara ce varianta alegeti.
Va multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare daca ma puteti ajuta. Casa in care locuiesc cu sotia si copiii are energia electrica la comun cu fratele meu,contuarul fiind la noi . Am putea sa facem ceva in privinta asta,sa avem contuar separat? Fratele meu nu participa niciodata la plata energiei chiar daca consuma(de fapt nu doreste sa plateasca) . Avand doi copii nu ne permitem sa platim si pentru el .

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca nu reusiti sa dezbateti succesiunea defunctului dvs tata la notar singura varianta este instanta,Se poate solicita printr-o actiune sa se stabileasca compunerea masei succesorale,cotele parti ce revin,iesirea din indiviziune.Puteti solicita partajarea in natura a imobilelor daca este posibil sau atribuirea catre dvs cu obligatia de a-i despagubi pe ceilalti mostenitori,Aceste spete sunt destul de complexe,presupun cheltuieli expertize,taxa timbru,onorariu av,Solicitati consultanta calficata inainte de a va hotara ce varianta alegeti.