Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul concediu de odihna

Bună dimineața.
Sunt angajat într-un institut de cercetare (institut național, autofinanțare, în coordonarea Ministerului Cercetării și Inovării). Salarizarea se face prin plata/ora, în funcție de proiectele în care suntem implicați (prin urmare diferit în aproape toate lunile de salariul de încadrare prevazut în CIM, și în plus și în minus). Pana acum 2 ani, indemnizația de concediu de odihna se acorda prin medierea salariilor brute din cele trei luni anterioare CO, dar nu mai puțin de salariul de încadrare. De anul trecut, printr-o hatarare a conducerii indemnizația a fost acordata strict ca salariu de încadrare, deși în CIM a fost păstrată prevederea ca indemnizația reprezinta media veniturilor pe ultimele 3 luni. Sper ca am fost destul de clar în privința situației. Întrebările sunt următoarele:
1. Care varianta de calcul este corecta? Am găsit situații asemănătoare pe CJUE din care concluzia ar fi părut sa fie, pe scurt, ca în concediu de odihna salariatul nu trebuie sa fie penalizat (sa încaseze mai puțin decât media ultimelor 3 luni).
2. Către ce autoritate a statului ne putem îndrepta (sesiza) pentru o poziție oficiala, eventual un control care sa lămurească în mod clar situația?
Mulțumesc anticipat
Codul Muncii
Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
.....

Puteti solicita un punct de vedere fie Ministerului Muncii , fie Inspectiei Muncii.
Va mulțumesc pentru răspuns. La interpretarea acestor paragrafe a apărut și conflictul: angajații interpretează "drepturile salariale" ca salariu brut, conducerea ca salariul de baza, din CIM. Mie mi se pare ilogica poziția conducerii: dacă legiuitorul ar fi mers pe aceasta logica, ce rost mai avea medierea pe ultimele trei luni?

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
.....

Puteti solicita un punct de vedere fie Ministerului Muncii , fie Inspectiei Muncii.

Drepturi salariale = salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.
Va mulțumesc. Este definiția prinsa într-un document oficial?

Cornel Vasile a scris:

Drepturi salariale = salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Art.160 C.mun. si art.76 din Codul Fiscal.

Art. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică rezidentă ori nerezidentă ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu, act de detașare sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă acordate persoanelor care obțin venituri din salarii și asimilate salariilor.
[ link extern ]

Art.160 C.mun.
Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.