Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am dat o declarație falsă într-un proces penal. Nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am dat o declarație falsă într-un proces penal. Nu am antecedente și nu am mai avut probleme cu poliția, ce pot să pățesc?

Dacă nu am antecedente și nu am mai avut probleme cu poliția înainte , ce pot sa pățesc dacă am dat o declarație falsa intr-un proces penal ?
Manuela Rășină, administrator
Veti fi condamnat cu suspendare sau cu executare daca dosarul va ajunge pe masa judecătorului.
Dacă veți fi urmărit penal sub aspectul comiterii infracțiunii de mărturie mincinoasă, prev. de art. 273 Cod penal, și nu aveți antecedente penale, puteți obține o soluție favorabilă. Aș spune că, dacă recunoașteți comiterea faptei, există șanse reale să nu fiți condamnat, nici măcar cu suspendare sub supraveghere, ci să se dispună o soluție cu amânarea aplicării pedepsei.
De asemenea, potrivit art. 273 alin. (3) Cod penal, ,,autorul nu se pedepsește dacă își retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reținere, arestare sau de punerea în mișcare a acțiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunțat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluție, ca urmare a mărturiei mincinoase". Așadar, ați putea beneficia de această cauză de nepedepsire dacă recunoașteți cât de repede posibil că ați comis fapta.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj